válečné hřbitovy_lišta válečné hřbitovy_lišta válečné hřbitovy_lišta válečné hřbitovy_lišta

Britské a kanadské válečné hřbitovy 


britský náhrobek

Náhrobky britských a kanadských vojáků mají charakteristický obdélníkový tvar, jehož horní hrana je vyklenutá do mírného oblouku. U britských vojáků je tu vždy tradiční znak jejich jednotky a pod ním její název, Kanaďané zde mají vytesaný javorový list. Náhrobky mají mnohem podrobnější označení než americké kříže: Je uvedeno vojenské zařazení, název jednotky, často i dedikace od rodiny, nebo dokonce vojákovy vlasti. To bývá v případě neznámých vojáků a osamocených, nebo těžko zjistitelných jedinců. Areály hřbitovů jsou oproti americkým méně spektakulární a výpravné, mají však v sobě silný náboj úcty a vděčnosti k padlým a historické tradici.

Na těchto hřbitovech často nalézáme nejen hroby vojáků Commonwealthu (Britů, Kanaďanů, Australanů, Novozélanďanů apod.), ale i Poláků, Čechoslováků, Holanďanů, Rusů... prostě všech, kteří padli pod britským velením, byť v národních armádách. Jejich náhrobky mají zase svůj charakteristický tvar a my některé z nich podrobněji zmíníme v sekci Ostatní hřbitovy tohoto seriálu. A jak časem zjišťujeme, jsou tu někdy pochování i vojáci němečtí, také s charakteristickými náhrobky (viz Douvres la Delivrande)

Francie

Ranville 

Ranville British Cemetery 

Kde: V první osvobozené obci Francie, na ulici Rue des Airbornes

Vysoké procento padlých jsou příslušníci 6. výsadkové divize. Je zde 2 151 Angličanů, 76 Kanaďanů, 1 Novozélanďan, 1 Australan, 5 Francouzů, 1 Polák, 1 Belgičan, 2 neznámí a 322 Němců. 

Významné hroby: 

Bratři J. Maurice a J. Phillippe Rousseau, 1st Canadian Parachute Battalion;

vojín E. S. Corteil,  pochovaný do jednoho hrobu s maskotem 9th Bn Parachute Regimentu psem Glennem;

vojín R. J. Johns, 13th Bn Parachute Regiment, ve svých 16 letech nejmladší britský voják 2. sv. války;

Vedle vojenského hřbitova, v civilním sektoru poblíž kostela, je hrob poručíka Denhama H. Brotheridge, který padl jako první Brit v Normandii při útoku na Pegassus Bridge a byl pochován rodinou Gondréových.

War Cemetery Ranville War Cemetery Ranville War Cemetery Ranville
Ranville pilot kluzáku, padl v Den D pohled na kostelní věž

_________________________________________________________________________

Bény sur mer 

Bény-sur-Mer Canadian War Cemeteryy 

Kde: 12 km severně od Caen, při silnici D35 mezi Riviers a Dovres la Délivrande

Celkem je zde 2049 hrobů. V nich leží vojáci z kanadské 3. divize a 15 letců zabitých v bitvě o Normandii.

Jsou tady ti, kteří padli v Den D během útoku na pláž Juno, ale velký počet pochovaných byl zabit na počátku července 1944 v bitvě o Caen. 

War Cemetery Beny sur mer War Cemetery Beny sur mer War Cemetery Beny sur mer
Benny sur mer javorové listy náhrobky kanadských vojáků

fotografie použity z Internetu, při návštěvě hřbitova jsme jen filmovali....

_________________________________________________________________________

Bayeux

Bayeux War Cemetery

Kde: v Bayeux na Boulevard Fabian; místo lze snadno k nalézt, k dispozici je dostatek parkovacích míst

Jde o druhý největší hřbitov vojáků Commonwealthu, padlých během druhé světové války ve Francii. Leží zde 4 648 obětí, většinou z invaze v Normandii. Mezi nimi je 189 mužů 43. divize průzkumného pluku, kteří 23. července 1944 čekali u Ouistrehamu na povel k vystoupení z paluby lodi Derry Cunihy, když loď narazila na minu a rozpůlila se vedví. 

Naproti hřbitovu stojí památník 1808 nezvěstných příslušníků vojsk Commonwealthu, kteří v Normandii zemřeli a nemohou mít žádný hrob. Na památníku je latinsky vepsán epitaf, který reaguje na Viléma Dobyvatele a invazi do Anglie v roce 1066. Překlad zní: "My, které kdysi podmanil Vilém, jsme nyní svobodni jako dobyvatelé jeho rodné země."

Celkem je zde 2049 hrobů. V nich leží vojáci z kanadské 3. divize a 15 letců zabitých v bitvě o Normandii.

Jsou tady ti, kteří padli v Den D během útoku na pláž Juno, ale velký počet pochovaných padl na počátku července 1944 v bitvě o Caen. Pozemek hřbitova v Bayeux byl Francií věnován „na věčné časy“ Spojenému království jako ocenění obětí, které britské impérium přineslo při osvobozování Francie. Při oslavách 60. výročí Dne D v červnu 2004 se na tomto hřbitově zúčastnila slavnostní ceremonie královna Alžběta II a francouzský prezident Jacques Chirac.

Zajímavé hroby:

Českoslovenští letci - viz sekce Ostatní hřbitovy (Válečné hřbitovy\Ostatní hřbitovy - československé hřbitovy) ZDE

Desátník britské armády Sidney Bates, 1. prapor Royal Norfolk Regiment, Viktoriin kříž za statečnou akci na 6.8.1944 u Sourdevalu. Norfolkská pozice byla pod útokem 10. SS obrněné divize. Bates, třikrát raněn, útočil s lehkým kulometem v ruce, dokud nepřítel neustoupil. Svým zraněním podlehl za dva dny.

Pět členů jedné posádky letadla pohřbených společně: Royal Air Force Flying Officer Bell (pilot), Flying Officer H.D. Clark (střelec), seržant J. Holden (radiotelegrafista / střelec), seržant J.J.Reed (střelec) a Royal Australian Air Force Flying Officer D. MacFadyen. Všichni zemřeli 10. června 1944. 

War Cemetery Bayeux War Cemetery Bayeux War Cemetery Bayeux
američtí vojáci na britském hřbitově za hroby katedrála v Bayeux jejich jména nebudou nikdy zapomenuta...

_________________________________________________________________________

Douvres la Delivrande

La Delivrande War Cemetery

Kde: 14 km severně od Caen. Po D7 z Caen, hřbitov se nachází hned za prvním kruhovým objezdem v obci na pravé straně vozovky.

Jsou tu padlí z útoku na pláž Sword, ale také jiní, přenesení sem později z bitevních polích mezi pobřežím a Caen. V současné době je tu 944 hrobů z druhé světové války. 65 hrobů nese označení Neznámý voják. 

Zajímavé hroby:

Je tu jeden náhrobek polského vojáka, ale také 180 hrobů německých vojáků, které jsou umístěny po stranách hřbitova

La Delivrande War Cemetery La Delivrande War Cemetery La Delivrande War Cemetery
náhrobek polského vojáka Le Delivrande War Cemetery německé hroby

_________________________________________________________________________

Chouin

Jerusalem War Cemetery

Kde: malá vesnička Chouin, asi 9km jihovýchodně od Bayeux, po D6.

Jeden z nejmenších britských válečných hřbitovů, který je umístěn v oblasti těžkých bojů s německými obrněnými kolonami. Hřbitov obsahuje pouhých 47 hrobů, jeden z nich nese označení Neznámý voják.

Zajímavé hroby:

Mezi britskými náhrobky se vyjímá jeden, který patří československému vojákovi s nečeským jménem Otto Auffarber, svobodník aspirant. Padl v říjnu 1944

Jerusalem War Cemetery Chouin Jerusalem War Cemetery Chouin Jerusalem War Cemetery Chouin
vstup do hřbitova Jerusalem War Cemetery hrob československého vojáka

_________________________________________________________________________

La Targette (Neuville ste Vaast)

La Targette British Cemetery

Kde: na západní straně křižovaty Aux-Rietz silnic D937 (z Arrasu vedoucí Route de Béthune) a D55 (Rue de Prague - ulice Pražská z Neuville st Vaast). Hned vedle francouzského národního vojenského hřbitova La Targette française cimitière militaire.

Britský hřbitov, dříve známý jako Aux-Rietz Military Cemetery, vznikl už na konci dubna 1917. Tehdy tu postavili příslušníci 21. kanadské divize pro své mrtvé dřevěný pomník. Oblast využívali jako pohřebiště ipolní nemocnice a bojové jednotky až do září 1918 a hned po příměří v roce 1918 sem bylo přemístěno i dalších 16 hrobů z bezprostředního okolí.

Náhrobky nesou převážně označení kanadských javorových listů. Je tu 638 pohřbených vojáků z První světové války, 41 z nich jsou neidentifikované. Tři hroby jsou z druhé světové války, dva z nich jsou neznámí vojáci. Téměř třetina náhrobních desek nese insignie příslušné dělostřeleckým útvarům.

Hřbitov se rozkládá na ploše 2,852 metrů čtverečních a jeho dnešní podoba byla navržena slavným britským architektem sirem Reginald Blomfieldem, tvůrcem kupříkladu Meninské brány v Ypres nebo tzv. Kříže obětí (The Cross of Sacrifice), který je na všech válečných hřbitovech Britského společenství.

british cemetery_la targette british cemetery_la targette british cemetery_la targette
Kříž obětí v popředí hřbitova javorové listy na hrobech britský hřbitov, v pozadí hřbitov francouzský

_________________________________________________________________________

Thelus

Zivy Crater Thelus

Kde: na jižní straně silnice D49 z Neuville ste Vaast do Thelusu (před přejezdem dálnice)

Pohřebiště se nachází v místě dopadu dělostřeleckého náboje a následného kráteru. V roce 1917 byl tento kráter využit kanadskými orgány k hromadnému pohřbu těl nalezených na bojištu u Vimy. Takto využité krátery byly dva (druhý Lichfield Crater je nedaleko) a patřily do série kanadských pohřebišť, jejichž původní označení bylo zadávano sériově číslicemi a písmeny. Původní název tohoto místa tedy bylo prozaické CB 1
Na tomto pohřebiště je uloženo 53 těl padlých vojáků první světové války, 50 z nich jsou Kanaďané.

Zivy kráter je hřbitov bez náhrobků. Jména zde pohřbených jsou zapsána na sedmi panelech pod Křížem obětí a registr uvádí, že všichni z nich zemřel dne 9. dubna 1917, den zahájení bitvy u Vimy. 

Pohřebiště je zatravněno a obehnáno zdí z pazourkových kamenů. Hřbitov navrhl britský architekt W. H. Cowlishaw, který má podíl na vzhledu a uspořádání mnoha britských hřbitovů vzniklých po roce 1918 ve Flandrech a Francii.

Zivy Crater Thelus ivy Crater Thelus ivy Crater Thelus
vstup na pohřebiště Zivy Crater Thelus dedikace pochovaným vojákům

_________________________________________________________________________

Vimy

The Canadian National Vimy Memorial

Kde: asi 8km severně od Arrasu po dálnici N17, za Thelusem nás ukazatelé vedou doleva po Route des Canadiens do oblasti bývalého bojiště až k monumentální stavbě The Canadiens Memorial.

Kanadský památník, který připomíná úsilí a oběti kanadského sboru od 9. do 12. dubna 1917 v bitvě o vyvýšeniny u obce Vimy není typickým hřbitovem, ty jsou rozesety v poměrně hojném počtu v okolí (viz např. zde uvedený hřbitov v La Targette nebo Zivy Crater). Přesto si myslíme, že by v tomto seznamu neměl chybět a událostem zmiňované bitvy se určitě ještě na našich stránkách budeme věnovat. 

Snad se jen patří dodat, že kanadský sbor zde díky inovativnímu přístupu ve stereotypu poziční války slavil vítězství a bitva u Vimy je dodnes pro Kanadu symbolem národní hrdosti a sebeuvědomění.

The Canadian Memorial_Vimy Ridge The Canadian Memorial_Vimy Ridge The Canadian Memorial_Vimy Ridge
jména všech padlých Kanaďanů po obvodu památnáku The Canadian National Vimy Memorial jedna ze symbolických soch památníku

_________________________________________________________________________

Holandsko 

Arnhem 

Oosterbeek War Cemetery (Airborne War Cemetery) 

Kde: 7 km západně od Arnhemu, u nádraží Oosterbeck za tratí doprava po Van Limburg Stirumweg 

Jsou zde padlí z bojů o Arnhem v rámci nezdařené operace Market Garden. Je tady pochováno 1633 vojáků, 1 námořník a 113 letců, z nichž bylo 1625 Britů, 79 Poláků, 33 Kanaďanů, 4 Australané, 4 Novozélanďané a 2 Holanďané. 

Významné hroby: 

Por. John Hollington Grayburn, 2nd Battalion Parachute Regiment. Raněn hned první den, vedl skvěle útoky a obranu na arnhemském mostě a bez jeho přispění by jej nebylo možno tak dlouho držet. Padl čtvrtý den.

Poručík letectva David S. A. Lord VC DFC, 271 Squadron Royal Air Force, zahynul poté, co úspěšně splnil svůj úkol po třetím opakovaném nalétávání se svým hořícím letounem nad zónu shozu.

War Cemetery Oosterbeek War Cemetery Oosterbeek War Cemetery Oosterbeek
hřbitov v Oosterbeeku Neznámý britský voják Background v Oosterbeek Cemetery

_________________________________________________________________________

Nijmegen 

Jonkerbos War Cemetery 

Kde: V Nijmegeneu, mezi ulicemi Weg door Jonkerbos a Burgemeester Daleslaan

Jsou zde mrtví z bojů během operace Market Garden, mnoho vojáků padlo v zimě 1944/45,  kdy jednotky XXX. sboru držely tzv. „Ostrov“ jižně od Arnhemu. 

Je tady 1 385 Britů, 88 Kanaďanů, 34 Australanů, 21 Novozélanďanů, 6 Poláků, 5 Belgičanů, 1 Němec, 1 Rus a 99 neidentifikovatelných.

Významné hroby: 

Čs. letci, příslušníci 311. perutě a byli sestřeleni při operačním letu na Wellingtonu R1599 (KX-J): 

rtm. let. František Kráčmer, čet. asp. JUDr. Rudolf Lifčic, npor. let. František Sixta, rtm. Václav Štětka, npor. let. Vladimír Kubíček.

War Cemetery Nijmegen War Cemetery Nijmegen War Cemetery Nijmegen
pohled z kaple českoslovenští letci pro všechny padlé je zde půda z Anglie

_________________________________________________________________________

Mook en Middelaar

Commonwealth War Cemetery

Kde: 10 km jižně od Nijmegenu, 2 km vých. od Heumen, při silnici Groesbeegseweg

Jsou zde pochovány oběti z bojů v září 1944 a pozdějšího postupu do Německa v únoru. Celkem 322 padlých, z toho 279 Britů, 10 Kanaďanů, 3 Australané, 1 z Nového Zélandu a 11 ostatních spojenců (většinou polská brigáda).

War Cemetery Mook War Cemetery Mook War Cemetery Mook
Svatojiřský kříž Mook Cemetery britské vojenské hroby

_________________________________________________________________________

Eidhoven

Commonwealth War Cemetery Eindhoven - Woensel

Kde: spojený s obecním hřbitovam General Cemetery Eidhoven Woensel, leží ve čtvrti Baffinlaan v severní části Einhowenu, v předměstí Woensel

Téměř čtyři pětiny pohřbených mužů byli příslušníky letectva a přišli o život během bojů v této části Holandska, nebo při návratu z bojových letů nad Německem v letech 1941 a 1944. Příslušníci pozemních sil, kteří jsou zde pochováni, zemřeli mezi zářím 1944 a květnem 1945. Je tady 686 válečných obětí, z nichž  bylo 543 letců, zabitých při strategickém bombardování. 143 vojáků zemřelo ve dvou různých nemocnicích, které byly od října 1944 do konce války v Eindhovenu. Leží zde 570 Britů, 50 Kanaďanů, 38 Australanů, 9 Novozélanďanů, 1 Jihoafričan, 4 Holanďané a 14 Poláků.

Významné hroby:

Na oficiálních stránkách hřbitova nejsou zmíněny hroby tří československých letců jedné posádky Wellingtonu, které tu však zcela prokazatelně jsou: 

Oldřich Havlík, rotný. Nar. 25. 10. 1916 v Petřvald, okres Příbor; padl 14. 04. 1942 Velká Británie, Boshove; místo pohřbení: Woensel Eidhoven, JJ-48; jednotka: 1. 4. 3. - 311. peruť 

Poznámka: zahynul po sestřelu, Wellington Z1098 (KX-U) 

Josef Taláb, rotmistr. Nar. 16. 7. 1909 Hrušky, okres Hodonín; padl 15. 04. 1942 Boshove; místo pohřbení: Woensel, JJ 49; Jednotka: 1. 4. 3. - 311. peruť 

Poznámka: sestřelen během operačního letu, Wellington Z1098 (KX-U) 

Pavel Varjan, rotný. Nar. 22. 6. 1911 Komloša, okres Bardejov; padl 15. 04. 1942 Boshove; místo pohřbení: Eindhoven, Woensel, JJ 50; Jednotka: 1. 4. 3. - 311. pe-ruť 

Poznámka: zahynul po sestřelu během návratu z operačního letu, Wellington Z1098 (KX-U)

 

War Cemetery Eidhoven War Cemetery Eidhoven War Cemetery Eidhoven
Eidhoven hroby československých pilotů kříž s mečem sv. Jiří

                 _________________________________________________________________________

Groesbeek

Canadian War Cemetery Groesbeek

Kde: asi tři kilometry severně od obce Groesbeek, při silnici Zevenheuvelenweg Groesbeek – Berg en Dal

Je zde pohřbeno 2 338 kanadských vojáků z druhé světové války. Zvláštností tohoto místa je fakt, že mnoho mrtvých sem byly přeneseno z blízkého Německa. Je to jeden z mála případů, kdy byly ostatky přenášeny přes mezinárodní hranici. Generál H. D. G. "Harry" Crerar, který velel kanadským pozemním silám v Evropě nařídil, že Kanaďané nesmějí zůstat pohřbeni v německé půdě. Je pravděpodobné, že všichi padlí Kanaďané z bitev v Porýní, původně pohřbení na německých bitevních polích, sem byli přemístěni - s výjimkou jednoho, který zůstal pohřben na válečném hřbitově v lese Reichswald.  

War Cemetery Groesbeek War Cemetery Groesbeek War Cemetery Groesbeek
kanadská vlajka vstupní areál hroby kanadských vojáků

                                ________________________________________________________________________ 

Belgie 

Ypres   (hřbitov z 1. světové války)

Tyne Cot Memorial to the Missing

Kde: Jižně od vesnice Passendale.

Největší britský vojenský hřbitov na světě, 12 000 pochovaných (přesně 11 856 hrobů: 8 901 Britů, 1 353 Australanů, 966 Kanaďanů, 519 Novozélanďanů, 90 Jihoafričanů, 14 z New Foundlandu, 6 z Guernsey, 2 z Britské západní Indie, 1 Francouz, 4 Němci, 101 hrobů, kde se nepodařilo určit národnost). 

Na kamenné zdi ( z portlandského kamene, výška 4,25 m, délka 150m) je vyryto 34 887 jmen mužů, kteří nemohli být nikdy identifikováni.

ypres cemetery ypres cemetery ypres cemetery
tradiční rudé růže vstupní brána britští padlí 1. světové války

fotografie použity z Internetu, ještě jsme neměli digitály a hroby jsme až tak moc nefotili

_________________________________________________________________________

Eeklo a Adegem

Commonwealth War Graves Eeklo a Adegem Canadian War Cemetery 

Kde: východní Flandry, severozápadně od Gentu, směrem na Bruggy

V rámci belgického válečného hřbitova je v Eeklo 15 náhrobků vojáků Commonwealthu padlých ve 2. světové válce. My jsme zde v roce 2001 hledali hrob československého letce Otto Smika, jehož příběh je popsán v knize Zlomená křídla od Eduarda Čejky. Otto Smik byl pohřben sice ve Flandrech, ale na kanadském válečném hřbitově Adegem War Cemetery, který je jen o pár km dále na severozápad po silnici N9. Ostatky Otto Smika byly v roce 1994 převezeny na bratislavský hřbitov Slávičie údolie. 

war cemetery Adegem war cemetery Eeklo war cemetery Adegem
vstup na Adegemský hřbitov 15 náhrobků v Eeklo Adegem War Cemetery

fotografie použity z Internetu, ještě jsme neměli digitály a hroby jsme až tak moc nefotili

_________________________________________________________________________

Itálie 

Cassino

Cassino War Cemetery

Kde: U exitu „Cassino“ z dálnice Neapol – Roma, směrem k Sant Angelo

Bitva o Cassino a boje v okolí řeky Rapido přinesly ohromné oběti. Mezi ně patří i 4 266 vojáků Commonwealthu a 284 neidentifikovaných na tomto hřbitově. Památník připomíná dalších 4 000 pohřešovaných vojáků.

war cemetery cassino war cemetery cassino war cemetery cassino
hroby pod Monte Cassinem Cassino War Cemetery rudé růže

fotografie použity z Internetu, ještě jsme neměli digitály a hroby jsme až tak moc nefotili

_________________________________________________________________________ 

Polsko 

Poznaň

Old Garrison Cemetery

Kde: areál pevnostního koplexu Citadela, Citadel Park

Poznaň byla na konci druhé světové války místem urputných bojů mezi Wehrmachtem a Rudou armádou. Dnes je v areálu Citadel parku celá řada hrobů sovětských, polských a vojáků, kteří bojovali v rámci Commonwealthu, včetně účastníků tzv. Velkého útěku ze zajateckého tábora Sagan. 

Významné hroby:

Pro nás nejdůležitějším pietním místem je hrob Flt/Lt Arnošta Valety, českého letce, jednoho z čelnýchorganizátorů Velkého útěku ze saganského zajateckého tábora. Po dopadení gestapem byl v rozporu s mězinárodně uznávanými konvencemi gestapem zastřelen.

Dále pak i hrob Sqn/Ld Roger Bushell, který je považován za hlavního organizátora Velkého útěku. I on byl gestapem po dopadení zastřelen.

Old Garrison Cemetery hrob Arnošta Valenty britské hroby

fotografie: Background

_________________________________________________________________________ 

Gibraltar

Gibraltar (North front) cemetery

Kde: Gibraltar, severovýchodní část poloostrova, pod severní stěnou gibraltarské skály

Hřbitov je z velké části určen pro civilní obyvatelstvo, ale v letech 1914-1918 zde byli pohřbíváni námořníci a vojáci, kteří zemřeli na lodích proplouvající Gibraltarem nebo v místní Vojenské nemocnici. Válečné hroby z těchto let jsou roztroušeny v různých částech hřbitova. Je zde 23 pohřbených námořníků z HMS "Britannia", která byla potopena německou ponorkou UB50 u mysu Trafalgar 9. listopadu 1918. Samozřejmě je tu také mnoho hrobů obchodních námořníků, kteří zemřeli během I. světové války z přirozených příčin.

Většina mužů, kteří ztratili své životy v Gibraltaru v letech 1939 - 1945, jsou pohřbeni právě zde. Jejich hroby naleznete ve dvou přilehlých pozemcích na severním až severovýchodním konci hřbitova, ale charakteristické britské vojenské náhrobky stojí i v dalších, převážně východních částech. Nalezli jsme jeden náhrobek s polským jménem, uvidíme tu náhrobky se ženskými jmény, náhrobky s místem původu Malta a objevujeme i hrob guvernéra Gibraltaru a jeho ženy, která se nechala pohřbít vedle svého manžela po 31 letech svého vdovství.

Fenomén Gibraltaru a jeho válečné i jiné minulosti se nám zdá natolik zajímavý, že mu věnujeme vlastní stránku ZDE

(mj. plán hřbitova, další navštívené válečné památníky, zajímavé odkazy). 

gibraltar war cemetery gibraltar war cemetery gibraltar war cemetery
hroby britských vojáků guvernér a jeho manželka Gibraltarská skála nad hřbitovem

Foto: Dalibor Filáček

_________________________________________________________________________ 

přeložil, upravil a připravil pro prezentaci: Dalibor Filáček; dodělal: Ivo Filáček;

foto: Background, Internet;

27. února 2011; únor 2012

válečné hřbitovy_lišta válečné hřbitovy_lišta válečné hřbitovy_lišta válečné hřbitovy_lišta válečné hřbitovy_lišta