Zahájení výstavy - Mělník

Výstava Zborov známý a neznámý byla zcela jistě inspirovány naší cestou do Zborova v červenci 2007. Mimořádně silný zážitek, umocněný vědomím, že na těchto místech, kde se rodila síla, která pomohla vytvořit Československou republiku, stál a bojoval i dědeček zúčastněných bratrů Filáčkových vedl k myšlence a později i k realizaci této zajímavé výstavy.
Autor výstavy Dalibor Filáček tehdy netušil, že výstava projde od roku 2008 poměrně spanilou jízdou po České republice, která se ukončila až v roce 2013. Ale kdoví, třeba se ještě panely a exponáty vyjmou z depozitáře a budou opět veřejnosti připomínat, že Zborov, ač neznámý, může se stát zase známým....
 
A nyní, jak to v roce 2008 na Mělníku začalo:
 
Výstava byla pořádaná Československou obcí Legionářskou, jednotou Mělník, za významné pomoci Sokola, Města Mělník, Masarykova kulturního domu, Státního okresního archivu Mělník a sponzorské firmy Tina Mělník s.r.o.  
Autorem výstavy je Dalibor Filáček, místopředseda Jednoty ČsOL Mělník.
zborov vystava
 
Nosným prvkem výstavy jsou graficky zpracované tabule s následujícími tématy:  "Vznik Čs.legií - Česká družina", "Přesun ke Zborovu""Budování pozic", "Výzbroj Čs. legií", "Zborovské bojiště ", "Průběh boje 1" "Průběh boje 2 - krvavý boj o Mogilu", "Válečná medicína", "Zborovští padlí", "Mělničané u Zborova" a "Význam bitvy pro vznik ČSR".
 
Dalším exponátem je "MOHYLA BRATŘÍ". Jde o kopii dvojjazyčné pamětní desky, určené k převozu a instalaci do Zborova a fotografie současného stavu spolu s maketou mohyly a doprovodným textem.
 
Vysvětluje, kde se vlastně na Ukrajině vzal tento společný památník 190 padlých  československých dobrovolníků a jaké byly jeho osudy.
zborov vystava
Součástí výstavy je i doprovodný videosnímek Bitva u Zborova, který stručně a srozumitelně popisuje předvečer bitvy, samotný průběh i důsledky.

Posledním celkem je soubor "ZBOROV 2007", který je reminiscencí na loňskou cestu pro prsť z bojiště ("Mogila 2007") doplněnou o několik záběrů z jejího ukládání v Masarykově kulturním domě na Mělníce.
 
autor výstavy při instalaci mělnický mázhaus návštěvníci vernisáže
zborov vystava zborov vystava zborov vystava
 
Výstava byla zahájena ve čtvrtek 19. června 2008 a trvala do 28. června 2008
Místem konání byla mělnická radnice.
 
mladí návštěvníci jsou vítáni maketa Mohyly bratří mělnická vernisáž
zborov vystava zborov vystava zborov vystava
A pak už následovala serie dalších vernisáží, které jsme průběžně sledovali a informovali o nich na našich stránkách:
1. Zborov známý i neznámý - podzim 2008
2. Výstava na Moravě - září 2010
4. Výstava v Lounech 2013 - červen 2013
 
Patří sem i možnost prohlédnout si zde celý soubor výstavních panelů ZDE

 

a také promítnout videosnímek Bitva u Zborova ZDE

________________________________________________________________________________

zveřejněno: 27. listopadu 2013