bojiště u řeky Merderet

řeka Merderet

Když se řekne Merderet - pak každý, kdo se zajímá o historii invazních bojů roku 1944, nemůže vynechat řeku tohoto jména. Malá nenápadná říčka uprostřed normandských luk a pastvin. Tehdy celou oblast Němci zaplavili a  do vzniklého (přes 1km širokého) jezera seskakovali výsadkáři amerických Airborne divisions (AD). Ve dnech 6. a 7. června 1944 zde probíhaly tvrdé boje. Muži z 82. AD překročili řeku a zajistili předmostí v dostatečné hloubce k tomu, aby se spojily všechny výsadkové jednotky izolované na jejím západním břehu.

most La Fiere

most La Fiere

Celý obranný perimetr amerických výsadkářů má tvar trojúhelníku (viz mapa). Jedním ze severních vrcholů tohoto trojúhelníku bylo městečko Sainte Mére Église, druhým vrcholem pak tehdy jediný přechod přes zatopenou oblast - most La Fiere a přes něj vedoucí silnice na vyvýšeném náspu. Té se později přezdívalo "Marcus Heim way" 

Marcus Heim byl výsadkář roty A, 505. pluku 82. AD. Se svou čtyřčlennou skupinou bránil most La Fiere proti přesile 3 dny. Byl dekorován generálem Omarem N. Bradleym vyznamenáním Distinguished Service Cross

Za mostem La Fiere stojí starý kamenný normandský statek s válcovitou věží, na webových stránkách www.lafiere.com - (zajímavé stránky a zajímavé fotky) - označený jako B&B Building (Bed and breakfast, nocleh se snídaní a pravděpodobně jako takový sloužil již v roce 1944). 

Na levém břehu stojí u mostu monumentální Iron Mike, legendární socha amerického výsadkáře s dedikací mužům 505. pluku 82. AD. Vedle je velká plastická mapa, položená na stole ve tvaru křídla a orámovaná padákem, z něhož visí k zemi postroj s přezkami. O kousek dále pak otevřená kniha s vepsanými slovy úcty padlým hrdinům. Vše je velmi realistické, ačkoli jde o artefakty z bronzu.

Celá oblast je zachycena na mapce, včetně zmiňovaných míst bojů i dnešních památníků

 Iron Mike

 

bojiště u řeky Merderet - mapa

Jižní a poslední vrchol pomyslného obranného trojúhelníku tvoří most v Chef du Pont (viz mapa), most dnes věnovaný Cpt. Royi Creekovi a mužům 507. pluku 82. AD. O kousek dál v parku stojí ještě památník asociace 508. pluku, věnovaný O. B. Hillovi, který "miloval normandský lid" a druhý kámen sděluje, že park otevřeli veteráni 508. pluku v roce 1978.

 

most u Chef du Pont v roce 1944

most Chef du Pont


 

Cpt. Roy Creek byl velitel roty E, 2. praporu 507. pluku 82 AD. Úkolem jeho skupiny výsadkářů bylo udržet most v Chef du Pont. Proti přesile se účině bránili, využili i protitankové dělo, které našli v jednom ze spadlých kluzáků. Most udrželi do příchodu posil. Dnešní most je nový, starý byl stržen několik let po válce.

 

Uprostřed výsadkářského perimetru měl velitelské stanoviště brigádní generál James Gavin, zástupce velitele 82. AD. Přibližnou polohu ukazuje mapa.

 

most cpt. Roy Creek

pohled od mostu cpt. Roye Creeka do údolí řeky Merderet

Picauville

památník sestřeleným Dakotám v Picauville

V blízkém okolí, mezi vesnicemi Picauville (mimochodem - vesnice je nádhernou ukázku normandské kamenné architektury) a Gouteville se zřítilo 5 letounů typu Douglas C-47 (Dakota) i s posádkami. V Picauville se nalézá velmi zajímavý památník, připomínající tragický osud posádek těchto letounů, které patřily do 9. transportní skupiny US Air Force.

Celý materiál lze stáhnout v sekci Download - bojiště u řeky Merderet


zpracoval: Dalibor Filáček         mapa: Ivo Filáček                     zdroj: internet