Bovington - tankové muzeum

fotogalerie tanků všech možných typů na externím úložišti ZDE (https://background.webnode.cz/zajimave-materialy/bovington-tankove-muzeum/)


Bovington je městečko v jižní Anglii, severně od Southamptonu. Je tu jedno z největších tankových muzeí na světě a my jsme ho navštívili v září 2011.

Citujme z našeho reportu (viz příloha)

Tankové muzeum v Bovingtonu ovšem zcela naplnilo naše očekávání.

Bylo založeno v roce 1916 jako školící zařízení pro tankové posádky. Po návratu prvních tanků nasazených ve Francii se stalo menší množství z nich základem muzejní sbírky.
V roce 1923 spisovatel Rudyard Kipling navštívil Bovington a doporučil zřízení muzea. Sbírka se pomalu rozrůstala a roku 1947 bylo muzeum otevřeno pro veřejnost. Nadále se rozšiřuje a dnes je prostředkem vzdělávání široké ve-řejnosti. Řada z vystavených tanků je funkční a v letních měsících jsou předváděny v přilehlém tankodromu.
Přes 200 vystavených exponátů je členěno do několika hal. V první se díky působivým scénám v životní velikosti dostáváme přes odvodní komisi do zákopů první světové války a v pozici německých vojáků zažíváme zděšení při pohledu na valící se první neohrabané kolosy – tanky.



Následuje celá sada tehdejších vývojových typů tanku Mark, charakteristických oblud 1. světové války. Je možné do nich vstoupit, vyhlédnout ven střílnami, okouknout vnitřní zařízení. Jsou tu i tehdejší obrněná vozidla, podobná těm, co z nich Lenin či Trockij řídili říjnovolistopadovou revoluci (Rolls Royce 1920 Mk 1). V závěru této expozice je půjčovna čepic a uniforem a možnost si „jako“ zastřílet s těžkým kulometem – no to bylo póz, grimas a focení! 

Trasa prohlídky nás přivádí do největší expozice – II. světová válka a doba poválečná.
Tady je všechno co chcete vidět. Britské, německé, americké, sovětské, francouzské stroje. Všechny druhy a varianty, typy a experimentální kousky. U německých Hetzerů nacházíme odkazy na Škodovku, jsou tu průřezy kabin, porovnání všech hlavní a ráží. Emblémy britských obrněných divizí. Kamufláže pouštní i zimní války.
V novodobější části expozice vstoupíte do rozpůleného Challangeru a s posádkou se zúčastníte ostrých střeleb.


V dalším oddělení jsou obrovské moderní stroje, skutečné kolosy a hned za ním je camp britských vojáků v Afganistánu. Vše v pískově žluté barvě, s videoukázkami a komentáři účastníků afgánské mise.
V závěru je pak ve zkratce vývoj tanku, od počátečních britských pokusů s „Little Willy“, který byl řízen zadními přídavnými kolesy. Prohlédneme si řez tanku Mark z 1. světové války, kde je možno vidět figurínovou osádku a naslouchat její komunikaci. Všude totiž mají čas od času na pultíku telefonní sluchátko, kterým si můžete zavolat příslušným tankovým vojákům – řidiči před bitvou, veliteli po cvičení, střelci v průběhu bitvy… prostě slyšíte příslušný monolog s patřičnou emotivní intonací, kterému našinec, neznaje jazyka sice moc nerozumí, ale je to velmi působivé. Postupně se dostaneme přes další vývojové typy různých proveniencí až k zásadním tankům druhé světové války, včetně legendárních Hobart´s Funnies. Je tu originální tank DD s vyhrnutým plovacím pláštěm, snad jediný, který se dochoval v pojízdném stavu. U ruských tanků je i poznámka, že s těmito typy okupovali sovětští soudruzi v roce 1968 Československo.

Poslední částí je venkovní areál Kuwait´s Area, kde se odehrávají ukázky pod širým nebem, dnes je tichý, jen v dálce je vidět jakýsi tankový stroj s nákladem přemosťujících polen....

Pojíme pod sousoším britských tankistů, takto jedné tankové osádky a nutno ještě zmínit, že hned u muzea jsou tanková kasárna, viděli jsme i vojenský tankodrom a u cest jsou dopravní značky nabádající k pozornosti nejen před divou zvěří, ale, - jak jinak - i tanky."

Stránky muzea najdete na https://www.tankmuseum.org/ , takto oficiálně prezentují svoji nabidku v popisu jednotlivých výstavních hal:

1. světová válka
Hala obsahuje ukázku celého britského vývoje tanků od Little Willie až Mark VIII "Liberty", dochovalý a provozuschopný Mark V, Mark I, Mark II, Mark IV, Mark V, Mark VIII a Mark IX, tanky a další expozice ze života vojáků a spisovatele T. E. Lawrence, který žil v nedalekém Clouds Hill.
Expoziční hala ukazuje rychlý vývoj vojenské techniky v meziválečném období. Mezi exponáty je možno nalézt: Vickers A1E1 Independent, Peerless Armoured Car, Rolls-Royce Armoured Car, Lanchester 6x4 Armoured Car, Carden Loyd tankette, Tank Light MK IIA, Cruiser Mk I.

2. světová válka
Hala je největší expozicí s tanky od většiny národů, které se účastnily konfliktu. Součástí je i německý Tiger I s věží tanku číslo 131, který byl ukořistěn v Tunisku, v dubnu 1943 a byl plně obnoven do funkčního stavu. Je to jediný Tiger, který je schopen pohybu vlastní sílou. Zajímavý exponát je plovoucí DD tank s plátěnou stěnou, který je také schopný provozu. Další vystavované exponáty jsou například: Panzer I, Panzer II, Panzer III, Panzer IV, Panther, Tiger I, Tiger II, Jagdpanzer 38(t), Jagdpanther, Jagdtiger, SdKfz 251, Goliath, Char B1, Somua S35, Cruiser Mk III, Comet I, Matilda Mk I, Matilda II, Churchill VII, TOG2, A33 Excelsior, A38 Valiant, T14 Assault tank, Ram Cruiser Mk II, M24 Chaffee, M3 Grant, M4 Sherman, Sherman Firefly, M10 Tank Destroyer, M48 Patton, M26 Pershing, T17 Staghound, Hamilcar, DUKW, SU-76, T-26, T-34, KV-1, SU-100.

Hala Tamiya
Hala je sponzorována výrobcem modelů Tamiya. K vidění jsou poválečné hlavní bitevní tanky (MBT), jako je britský Centurion, americký M60 a ruský T-72.

British Steel Hall
Hala je zaměřena výstavu exponátů z války v perském zálivu, obrněnému Chobhamu použitého v Perském zálivu proti Iráku a vzdává hold tanku Centurion, který se během své kariéry 46 roků (1945-1991) velmi osvědčil a je označována jako jeden z nejlepších britských tanků která kdy byly vyrobeny.
Hala Tamiya a British Steel Hall procházejí rekonstrukcí, ale přesto jsou zde k vidění exponáty: Tortoise, Black Prince, Conqueror, Charioteer tank destroyer, Centurion, Chieftain, Challenger 1, Challenger 2, M41 Bulldog, M103, M60 Patton, T-54, Cold-War a Iraqi T-55, T-62, T-72, BMP-1, AMX-30, Infanterikanonvagn 91, Stridsvagn 103, Stridsvagn 104.

Fotografovat v muzeu se smí a my tu nafotili 383 fotografií (ó kvantito - tvé jméno jest digitál!). Reprezentativní výběr jsme umístili na externí úložiště. Je tu cca 140 fotografií tanků všech možných typů a naleznete je ZDE (https://background-mise.rajce.idnes.cz/Bovington/#)

Tady je malá ukázka:

 Bovington Tank Muzeum  Bovington Tank Muzeum Bovington Tank Muzeum Bovington Tank Muzeum
  Bovington Tank Muzeum   Bovington Tank Muzeum Bovington Tank Muzeum Bovington Tank Muzeum