Mont Ormel

Mont Ormel  

Hill 262 nebo Mont Ormel v Normandii (kóta 262 m), známá také jako Mace (palice), byla pozice důležitých míst pro velení spojeneckých a německých ozbrojených sil za druhé světové války. Pozice s vynikajícím pohledem na oblast kolem Chambois a Vimoutiers. Po operaci Cobra byla klíčovým místem, jež se podílelo na zadržení zbývajících německých sil v Normandii a uzavření Falaiseské kapsy v srpnu 1944. Z rukou Němců byl kopec dobyt 19. srpna 1944 polskou 1. obrněnou divizí Stanisława Maczka.

Generalfeldmarschall Walter Model si byl vědom, že je třeba zachovat kapsu otevřenou, aby se sedmá armáda vyhnula obklíčení. Ráno 20. srpna nechal útočit jednotky dvou pancéřových divizí na polské pozice na kótě 262. Přes silný polský odpor a dobře koordinovanou dělostřeleckou přehradu se Němcům podařilo postoupit, držet otevřený koridor a umožnit ústup dalším jednotkám uzavíraným v kapse. V průběhu celého 20. srpna způsobily zesílené německé útoky těžké ztráty Polákům, kteří byli vyčerpaní a tenčily se jim zásoby munice, ale pozici neopustili. 21. srpna pokračovaly německé útoky, nyní již méně intenzivní, až do poledne, kdy polské vojsko porazilo poslední zbytky SS, ještě schopné boje. Vzhledem k úspěšné polské obraně kóty Hill 262, byla večer dne 21. srpna Falaiseská kapsa zcela uzavřena a všechny německé síly v ní byly buď mrtvé, nebo v zajetí. 

monument Mont Ormel

Německá výstroj a výzbroj byla večer 21. srpna v okolí Mont Ormel zničená díky k polskému vítězství na kótě 262. Falaiseská kapsa mohla být považována za řádně uzavřenou. Tanky z kanadské 4. pancéřové divize spojené s polskými silami postoupily na Coudehard, zatímco kanadský 3. a 4. pěchotní divize zajistily St Lambert a severní průjezd do Chambois.

Během bitvy o kótu 262 ztratila polská 1. obrněné divize 325 zabitých, 1002 zraněných a 114 pohřešovaných, stav divize klesl přibližně na 20% bojeschopných mužů. Podle jiného hlášení se uvádí, že z 1. obrněné divize bylo 1290 vojáků zabito, 3820 zraněných a 22 pohřešovaných v akci.  Přestože se asi 100 tisícům německých vojáků podařilo uprchnout z důvodu spojeneckého prodlení při uzavírání mezery (mnoho z těchto uniknuvších Němců bylo zraněno), získali 40 000-50 000 vězňů a 10 000 nepřátel padlo. Podle vojenského historika Gregora Dallase: "Poláci uzavřeli Falaise Pocket. Poláci otevřeli bránu do Paříže." Při oslavě 20.výročí Falaise poznamenal bývalý prezident Dwight D. Eisenhower: "Žádné jiné bojiště nepředstavovalo tak strašný pohled na smrt, peklo a celkovou zkázu."

Dnes je na kótě Mont Ormel pamětní místo a výborné muzeum, kde je přehledná plastická mapa se světelnými ukazateli, projekcí a přehledným, kvalitním výkladem do sluchátek o průběhu celé Falaiské operace. Lze si navolit polštinu, takže i produkty Nejedlého jednotného školství (=znají jen češtinu a ruštinu) bez problémů rozumí. Navíc jsme natrefili na skvělého průvodce, který se nám věnoval maximálně a přidal řadu osobních rodinných zážitků z té doby. Vše je korunováno kvalitním dokumentárním filmem. 


zpracoval: Dalibor Filáček                              zdroj: internet