Nehvizdy - památník parašutistům

příspěvek bude uveřejněný na stránkách Čs. obce legionářské

NOVÝ PAMÁTNÍK U NEHVIZD

Pozvánka na neděli 26. září 2010 nás informovala o odhalení pomníku v prostoru přistání Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše v rámci výsadku skupiny Anthropoid. Delegace Backgroundu byla u toho! Vlastní slavnostní odhalení ve 13 hodin jsme ale propásli o pár minut, takže během pochodu na místo nás již míjela odjíždějící vozidla. Ale to nevadí, stali jsme se alespoň prvními návštěvníky... Odhalený památník je neokázalý a dobře řešený, prostý kámen s prostým nápisem:


MÍSTO SESKOKU PARAŠUTISTŮ

RTM. JOZEFA GABČÍKA

RTM. JANA KUBIŠE

ROK 1941

 

Obklopeni krásnými barevnými kulisami podzimního listí a melancholickým pleskáním deště, vzdali jsme s pohnutím poctu a vzpomínku těm statečným mužům.

Čest jejich památce! 

Je třeba poděkovat všem, kdo se o tento počin, byť v toku času poněkud opožděný, svým úsilím zasloužili. Odvedli dobrou práci. Snad jen v posledním řádku mohlo být uvedeno přesněji 29.12.1941, případně i čas 2:24. Tato poznámka rozhodně nechce být kritická, ale pouze faktická. Je jasné, že hodnota památníku se použitím stručného datování nijak nesnížila.

Na závěr stručná informace:

Je možné, že potenciální zájemce o návštěvu tohoto místa bude mít problémy s jeho hledáním. Z dálnice D11 (E67) je nutno sjet exitem č.8 Jirny a k místu se dostanete buď přes Jirny a Horoušany, nebo přes Nehvizdy.

Cíl má souřadnice GPS zhruba 50.123371, 14.717163 (odečteno z Google maps). Více snad napoví přiložená mapka.

mapku lze klikem zvětšit                   autor textu a fotografií: Dalibor Filáček, Jednota ČsOL Mělník