Portsmouth - malý zajímavý historický detail

Dne 14. září 2011 přijíždíme do Portsmouhu. Blíží se večer, máme se ubytovat v jakémsi neznámém Etapu (anglická obdoba evropské Formule), musíme jezdit po pravé straně... okouzleni a poněkud roztřeseni neznámým prostředím fotíme na vše strany.

Doma potom zpracováváme tuny digitálního materiálu a při tom všem jednoho všímavého z nás upoutají na jedné z fotografií, pořízených právě tohoto dne, jakési podivné objekty...

Detektivní metodou, známou z kriminalistických laboratoří snímek, zvětšuje a retušuje, pátrá v domácím archivu i ve veřejných knihovnách.

V malé reportáži se nyní podívejte na postup, který nás dovedl k jedné malé zajímavosti z Portsmouthu.

 

1. Místo, kde vše začalo:

Na mapě je označeno místo, kde byla pořízena inkriminovaná fotografie i místo, kde jsou ony podivné objekty. Mapu si lze samozřejmě zvětšit....

map Portsmouth

2. Fotografie, která to způsobila

pořízeno 14. 9. 2011; 18:38; příjezd do Portsmouthu po M275 (směr severojižní)

zakroužkovány podivné objekty, obrázek možné zvětšit

portsmouth LARC

3. Další fotografie

Náš všímálek zde tedy objevuje jakési podezřelé objekty, prozkoumá další fotografii, která v detailu naznačuje cosi vojenského a to nás pochopitelně zajímá!

 portsmouth LARC  portsmouth LARC

4. Pátrání v domácím archivu

Všímavý šťoura šťourá ve svém archivu a vyšťourá cosi, o čem mu jeho intuice říká, že by to mohlo být ono....

portsmouth LARC

publikace: Rozpoznávání raket-letadel-tanků a jiné bojové techniky; knižnice vojenské techniky, sv. 31, Naše vojsko, 1964

5. Na scénu přichází odborník

Náš amatérský badatel posílá zjištěné materiály vybranému odborníkovi z našich řad, který okamžitě jednoduchým pohybem zadá údaje do Googlu. A ten mi okamžitě zjevuje následující odkaz:

portsmouth LARC klidně si ťukněte...

6. Další fakta

Další zajímavá fotoreportáž je na YouTube, včetně poměrně zajímavých údajů od autora, které tu v překladu uvádíme:

Oba vozy LARC tu leží opuštěné již několik let a soudě dle počmáranin a prázdných plechovek od piva je tady místo pro setkávání různých part místních mladíků. Autor reportáže LARCy často viděl, když projížděl po M27 a vždy je chtěl omrknout zblízka. Nedávno (článek je z 3.5.2011) slyšel, že má být celé místo upraveno a rekonstruováno pro budoucí výstavbu obytných domů a tak se rozhodl obhlédnout vozidla, dříve než budou rozřezána do šrotu. Vydal se na toto místo v noci, a když začalo vycházet slunce, udělal několik záběrů LARCů v zajímavém osvětlení.
LARCy jsou docela velké, 62 stop dlouhé (cca 19m), 26 stop široké (cca 8m) a 19 stop vysoké (cca 5,8m) a plně naložené váží 100tun. Kola mají dokonce 10 (cca 3m) stop v průměru. Vlastní paluba, kam autor vylezl, aby získal záběry z kabiny a nakládací plošiny je 3,5m nad zemí.

a tady je zmiňované video:

https://www.youtube.com/watch?v=Sv9V4EXpB2k

7. Závěrem

Potvrzuje se tedy, že vozidla umístěná u příjezdové komunikace M275 v Portsmouthu jsou skutečně obojživelná vozidla LARC V, o kterých Wikipedie a odborná literatura práví, že:

Obojživelné vozidlo LARC V (Lighter, Amphibious Resupply, Cargo, 5 ton) je jeden ze tří obojživelných automobilů jedné konstrukční řady (LARC V – 5t, LARC XV – 15 t a BARC – 55t). Vozidlo je určeno pro dopravu vojsk, materiálu a bojové techniky přes vodní překážky a při vyloďovacích operacích. Byly použity kupříkladu Brity v roce 1982 při invazi na Falklandské ostrovy.

Jak se LARCy dostaly zrovna na toto místo nevíme, nezjistili jsme. 

Ale kdykoliv pojedete do Portsmouthu po M275, nezapomeňte pozorovat pravou stranu. Zatím tam ještě jsou....

portsmouth LARC

_______________________________________________________________________________________

zpracoval: František Macek, Ivo Filáček                     červenec 2012