Prostor kolem Monte Cassina

Projít si oblast bojů o Monte Cassino, které s různou intenzitou zuřily od 20. ledna do 18. května 1944, nebylo v roce 2003 možné. Tak nám zůstal utajený terén severně od opatství, kde jsou historická místa velkého věhlasu. Především nám šlo o Cavendischovu silnici, jdoucí od severu ke kt. 593. Vybudovali ji indičtí ženisté.

Zde se např. 19. 3. 1944, během třetí bitvy o Monte Cassino, shromáždila vozidla k diverznímu výpadu po Hadím hřebenu kolem kóty 593 směrem ke klášteru. Byla to téměř sebevražedná akce. 18 tanků Sherman a 21 lehkých tanků Stuart díky momentu překvapení prorazilo, ale bez podpory pěchoty bylo 22 tanků poškozeno a ostatní se musely vrátit. Horní část Cavedisch Road Poláci později pojmenovali na Gardziel.

Chtěli jsme to vidět a projít, uzamčená vrata s nápisem Soukromá cesta tomu však zabránila. Pokud se snad situace již zlepšila, cesty nejsou uzamčené a někdo z vás má informace, potěší nás, když dá vědět.

k nahlédnutí:

kreslený pohled na oblast  CASSINO_PICT 

kreslená mapka tohoto území CASSINO_MAP


V roce 2004 navštěvuje prostor Monte Cassina Paul Reed, jehož otec Bert se zúčastnil italského tažení letech 1944 – 45 jako příslušník 24. polního pluku královského dělostřelectva. Na svých stránkách (https://battlefieldsww2.50megs.com) uvádí informace o nově zřízeném muzeu:

CASSINO WAR MEMORIAL,

via Ausonia 2, 03043 Cassino (FR) Tel. 0776-30.26.66 e.mail: info@motesaccino1944.it

https://www.cassinowarmuseum.it/

Toto nové muzeum bylo otevřeno v době 60. výročí bitvy v květnu 2004. Najdete je v komplexu „průmyslového parku“ na okraji Cassina, vedle dveří military shopu. Obě místa jsou značena u silnice. Muzeum je nahoře v objektu spolu s kavárnou a restaurací. Nezdá se, že by mělo stanovenou pevnou otevírací dobu, když jsme je navštívili v květnu 2004, majitel kavárny nám otevřel dveře do expozice na vyžádání.

Hlavní prostor muzea byl plný fotografií, map, militarií a nálezů z bitevního pole. Byl tam také pěkný model kláštera a lze jen doufat, že tato kvalita vydrží i do budoucna. Důrazně doporučujeme. 

Na stránkách muzea nabízejí jako novinku tuto tiskovinu:

Vypadá to, že na líci je koláž z fotografií na pozadí kreslené mapy význačných bodů kolem kláštera, na rubu pak faksimile šesti taktických historických map. Škoda jen, že tam – jak se zdá – nejsou otvírací hodiny muzea a není tam jasně uvedeno, kdy a za jakých podmínek se odemyká brána, kterou se do tohoto tak zajímavého terénu lze regulérně dostat.

Náš komentář:

Takže žádný velký pokrok, žádná pořádná přehledná mapa, ale je to pořád lepší než nic.

Britští přátelé  nás informují o dalších zajímavých místech  bojiště u Monte Cassina:

Kóta 593

Kóta 593 je vedlejší vrchol Monte Cassina, na severozápadně od kláštera, který také bránily německé výsadkové oddíly. V rané fázi bojů o Cassino byl bez úspěchu napaden americkými vojáky. V únoru 1944 jej obsadila 4. (Indická) divize a 1. královský Sussexský pluk jej po těžkém boji ztratil. Britská 78. (Battleaxe) divize pak obsadila „Hadí hřeben“ (Snakeshead Ridge), protější kótu 593, zůstala tam až do postupu polského vojska na postavení a držela ho v závěrečné fázi bojů o Cassino.

Dnešní kóta 593 je blízko hlavního polského památníku. Existují pěkná zobrazení celého bojiště včetně Albaneta Farm a Cavendish Road, kde se Novozélanďané snažili obejít německé výsadkáře tankovými útoky. Ty ztroskotaly právě v blízkosti pozemku farmy. K památníku se lze dostat pouze pěšky. Zaparkovali jsme na parkovišti u polského vojenského hřbitova, památník je zde značený, ale je přístupný přes zamčenou bránu. Po jisté době diskutování nám zřízenec parku laskavě bránu otevřel, abychom se mohli vydat nahoru (z parkoviště je to asi 25 minut chůze). Později jsme mu dali nějaké zpropitné, takže by možná udělal totéž i pro ostatní zájemce... 

Albaneta Farm, Cassino

Farma Albaneta, nebo dům Albaneta, nebo dokonce „The Nunnery“ („ženský klášter“, i když tam nikdy žádné jeptišky nebyly), byl starý komplex farmy pod kótou 593 přístupný zadní cestou od kláštera na Monte Cassinu. Německá vojska jej obsadila hned na počátku střetnutí  a 19. 3. 1944 se stal dějištěm těžkých bojů, když sem novozélandský 20. obrněný pluk postoupil po Cavendish Road, ve snaze provést tankový úder, který by obešel pozice na Monte Cassinu.

Němečtí výsadkáři zakopaní v opěrných bodech na Albaneta Farm tankový útok, nepodporovaný pěchotou, tvrdě odrazili. Novozélanďané přišli o devět tanků, pět padlých a devět zraněných. Polské tanky a pěchota napadly farmu v květnu 1944 a tentokrát jí dobyly (i když s velkými ztrátami Shermanů, protože Němci po předchozím útoku zaminovali příjezdové trasy). Množství polských tanků tak bylo zničeno. Po válce byl z částí jednoho z nich sestaven památník, který i po šedesáti letech připomíná bojiště u Cassina.

Polský tankový památník

Návštěva památníku není snadná. Sledujte směr na farmu Albaneta, to znamená cestu směřující k polskému hřbitovu. Směr k polskému památníku na kótě 593 je zde, u parkoviště, vyznačen ukazatelem za bránu, ale ztroskotáte na tom, že ta je většinou uzamčená. Pokud máte domluveno její otevření, můžete jít, nebo jet po silnici na kótu 593, na rozcestí odbočíte vlevo k obelisku 3. polské karpatské divize. Pokračujete dále a dosáhnete oblasti farmy Albaneta. Kolem farmy se dá dojít na Hadí hřeben (Hadí hlavu). V místě, kde cesta prochází oblastí křovin, dojdete k tanku. Silnice dál nevede, takže se budete muset vrátit po stejné trase. Pokud to celé budete absolvovat pěšky od parkoviště a zpět, počítejte s hodinou a půl.

 

Tank je bez kanonu a kulometu, které tam údajně ještě v roce 1970 byly. Tankové pásy byly svařeny do tvaru kříže. Poškození tanku ukazuje, že byl vyřazen minou. Nicméně lze říci, že jeho části jsou obecně ve velmi dobrém stavu, se slušně zachovanou původní barevnou kamufláží. Nápis na památníku připomíná 4. polský obrněný pluk. Tento památník, který připomíná polskou účast na italském bojišti je velmi působivý.

Pozůstatky na bojišti

V některých místech bojiště (máme na mysli oblast mimo turistické stezky, jako je např. okolí Monte Cassina a Gotické linie), je mnoho pozůstatků z války; zásobníků, nábojnic, zbytků křidélek z minometné munice, beden od munice, bomb a granátů. Je zakázáno (a v rozporu se zákonem) tento materiál hledat detektory a odnášet. Stále existuje nebezpečí aktivních granátů, bomb a dokonce i min. To vše by mělo být ponecháno na místě nejen z obavy před zákonem, ale zejména proto, že v Itálii tato munice každý rok stále zabíjí.

Mapy

Mapy jsou v Itálii problém. Existuje několik dodavatelů map dobrého měřítka, ale většina toho, co jsme nalezli, je v nejlepším případě 1 : 150 000, což je dobré tak pro jízdu po silnici. Podrobné mapy zřejmě neexistují, i když v Cassinu jsme našli kopírovací shop, který je schopen dodat mapy oblasti Cassina v měřítku 1 : 5 000. Na nich je užitečná pěší trasa na Hadí hřeben (Snakeshead Ridge) a na kótu 593 (Hill 593). Pro cestu plánovanou na květen 2004 jsem nakopíroval velké množství britských válečných map 1: 25, 000, které, jak doufáme, budou užitečné.

Užitečné odkazy, kde lze nějaké mapy objednat:

  • Italy Maps Online - they sell the 1/150,000 series.
  • Italy Maps from Omnimap.com - they have numerous scales.

Ukázky map, které naleznete na linku:

https://www.nzetc.org/tm/scholarly/WH2Engr-fig-WH2Eng72a.html

New Zealand Engineers, Middle East
the hills north-west of Cassino,
showing Cavendish road and route of tank attack
New Zealand Engineers, Middle East german defences, Cassino, february 1944

zpracoval: Dalibor Filáček                        zdroj: internet; Jaroslav Hrbek, Monte Cassino, 1995