náš příspěvek pro Zborov

Naše mise Zborov 2010 měla vedle poznávacího a průzkumného charakteru i snahu pomoci konkrétním příspěvkem expozici "naší" zborovské bitvy, která je umístěna ve zborovském muzeu na ploše cca 3x3m (zborovské muzeum je věnováno hlavně zborovskému střetu mezi Poláky a kozáky Bogdana Chmelnického v r. 1649, a dále pak účasti Ukrajinské povstalecké armády - UPA - během 2. světové války). 

Na základě poznatků předchozí mise Backgroundu v roce 2007 jsme si předsevzali:

Dopravit do Zborova a v muzeu předat:

  • ukrajinsko-český text, stručně popisující jak bitva probíhala a jaký byl její význam pro ČSR;
  • koláž s dvojjazyčným textem a ilustracemi;
  • zalaminovanou barevnou mapu bojiště;
  • barevnou mapku východní fronty ke dni 2. 7. 1917;
  • nerezovou maketu dvojjazyčné tabule, vysvětlující historii Bratrské mohyly v Kalinivce, k ní nerezový stojan a zalaminovaný barevný snímek mohyly.

 artefakty_1

klikem lze zvětšit

  • Pokusit se zjistit, za jakých podmínek bychom originál s plastickým písmem (jeho výroba je rozjednána) mohli umístit přímo k památníku;  
  • spotřební materiál pro instalaci (připínáčky, izolepa, hřebíčky a háčky)

     

    V rámci příloh č. 5 a 7 našeho reportu nabízíme bližší ukázku některých dovezených materiálů:

    (obrázky lze klikem zvětšit)

    Dvojjazyčný plakát s popisem bitvy u Zborova

    tabule s dvojjazyčným textem, která by mohla být oficiální součástí Bratrské mohyly
     

    Dvojjazyčný plakát se základními informacemi o bitvě. Autor D. Filáček, překlad objednán u internetové služby „Překlady Tři želvy“ (preklady@trizelvy.com). Barevný tisk, zalaminováno.

    Závěrem citujeme z našeho reportu:

    "Přejedeme do Zborovského muzea. Je otevřené a starý muzejník s poraněným okem má teď mladého pomocníka. Když nabídneme dovezené materiály, dočkáme se, zejména od toho mladšího, poměrně vlažné odezvy. To je smutné, čekali jsme radost z dvojjazyčných textů a z možnosti obohatit expozici, ale slyšíme je samé „my padumájem, málo miesta…“ Nakonec je to pochopitelné, je to jejich muzeum, muzeum jejich bitvy a jejich historie a maximum, co pro nás udělali je, že vyčlenili ty 3m2 pro Československo.

    Máme intenzivní pocit, že víc se tady asi dělat nedá. Ten koutek v muzeu, věnovaný naší bitvě, považujeme nejen za nedostatečný, ale i za nedůstojný a mělo by se s tím něco dělat… jenže to je spíš na českých a slovenských aktivitách, nejlépe na vládní úrovni a s podporou MNO a ČsOL. Ideální by bylo vybudovat malý československý muzejní objekt přímo v Kalinivce, s výhledem na bojiště a s možností ekonomického, ale i společenského přínosu jejím obyvatelům. Ti si to jistě za dlouhá desetiletí péče o památku padlých československých legionářů zaslouží a je více než pravděpodobné, že by správa našeho muzea byla v dobrých rukou."

    ______________________________________________________________________________________________________________

    Všechny tyto informace naleznete v našem reportu Zborov 2010 (zpráva o cestě českomoravsko pracovní skupiny) ZDE