Kniha návštěv

Datum: 07.07.2011

Vložil: Novotný

Titulek: Poděkování za Verdun

Dobrý den
díky moc za materiál o Verdunu na vašich stránkách. První světová válka, Rakousko-Uhersko, Prusko, válka 1866, vznik Německa, atd atp... Toto období mě velice zajímá, a samozřejmě mám rovněž o Verdunu mnoho materálů. Včetně knihy Zákopová Válka od Yvetty Heřtové, která mimochodem před cca 6 týdny zemřela. Viz odkaz
https://www.protisedi.cz/article/yvette-hertova-svuj-strop-clovek-nepreskoci

O generálu Falkenhaynovi jsem po složité internetové anabázi sehnal dokonce (anglicky psaný) životopis, kde se Verdun samozřejmě nemůže nerozebírat, a to docela podrobně a ze zákulisí...

V červnu 2003 jsem Verdun, myšleno samozřejmě blízké okolí plus pevnosti Vaux a Douamont navštívil a myslím, že člověku musí jít mráz pozádech, i když neví podrobnosti. Natož když ví!
Bohužel jsem tam byl pouze dva a půl dne, a to s "oficiální turistickou výpravou", která se tam dvakrát nebo třikrát denně vypravuje. Nyní už vím, že se tam budu muset vydat znovu, a na Champs de la bataille vyrazit po svém.

Každopádně díky za vaše stránky, mám tu výhodu několika cizích jazyků, takže si o tom počtu i jinde, ale jinak v češtině moc o Verdunu nelze najít, což je pro všechny ty nevědoucí velká škoda.

Doporučuji také návštěvu Vojenského muzea ve Vídni, tam je k 1 světové válce veliká trvalá expozice. Navíc tam najdete automobil ze Sarajeva, prostřelenou a dodnes zkrvavenou uniformu Franze Ferdinanda, gauč na kterém podlehl zraněním atd.

Mimochodem, poprvé jsem slovo Verdun slyšel ještě jako dítě někdy koncem 70. let, když u nás v TV běžel východoněmecký film Výchova před Verdunem, snad vám to něco říká.

Zdraví a hodně zdaru pro Background
M. Novotný, Pha 6 (o blok dál je shodou okolností ulice... správně, Verdunská)
:-)


Zpět na diskuzi