Sokolovo 

 Bitva u Sokolova  Čechoslováci padlí u Sokolova Sokolovské bojiště dnes Muzeum a hrob Otakara Jaroše

V únoru 2013 jsme kontaktováni představiteli neziskové organizace Sokolovo o.p.s, která se zabývá popularizací bitvy u Sokolova a organizuje rekonstrukci bitvy v březnu 2013 přímo v Sokolově u Charkova. Jsme potěšěni, že je ze strany organizátorů zájem o naše poznatky ze současného bojiště a zároveň dostáváme sumu zajímavých informací, včetně důležitých kontaktů pro eventuální příští návštěvy.

Nezisková organizace má svůj facebookový profil (volně přístupný) na 

https://www.facebook.com/Sokolovo.ops?fref=ts.

Získanými informacemi jsme doplnili údaje v oddíle

V září 2012 jsme s Backgroundem projeli Ukrajinou. Naším cílem geografickým bylo ukrajinské Sokolovo, cílem tematickým poznání sokolovského bojiště, jeho dokumentace a také úprava a ošetření hrobu Otakara Jaroše a jeho spolubojovníků. Tomu všemu předcházelo plánované, ač předem nedomluvené, setkání s ředitelem místního muzea panem Olexandrem I. Kucem. Setkání jsme považovali za důležité, neboť jsme předpokádali, že domluvou s panem Kucem, případně jeho působením v roli průvodce, bude legalizována naše činnost jak v pietním areálu, tak i v terénu na bojišti. Výsledek nakonec předčil veškerá očekávání především získáním cenných informací, které nám plnění cílů akce značně usnadnily. 

Po zpracování výsledků (viz report Východní fronta 2012) jsme měli pocit, že některá fakta jsou jen velmi málo známá, jiná dokonce dosud vůbec nepublikovaná, takže by mohla případné zájemce zaujmout.

Uveřejňujeme je tedy zde, na našich stránkách, rozdělené do čtyř oddílů:

  • Bitva u Sokolova - zařazena hlavně z informativních důvodů, neobsahuje žádná objevná fakta nebo souvislosti, kromě, v českém jazyce zpracované, barevné mapy tehdejšího střetnutí.
  • Čechoslováci padlí u Sokolova - asi jediný, v češtině zvěřejněný, seznam našich vojáků padlých u Sokolova.
  • Sokolovské bojiště dnes - fotoreportáž z dnešního bojiště, včetně porovnání se satelitní mapou a tehdejším bojovým postavením našich i německých vojsk.
  • Muzeum a hrob Otakara Jaroše - informace o sokolovském muzeu, o naší návštěvě a o úpravě hrobu O. Jaroše.

Snad naše poznatky a informace rozšíří povědomí o Bitvě u Sokolova. O tomto komunisty v minulosti sice zdiskreditovaném,  pro naši armádu a naše dějiny však důležitém vystoupení čs. vojáků v boji proti nacistickému Německu.

____________________________________________________________

listopad 2012, veškeré foto Background