Tangmere - letiště Royal Air Force

Tangmere je asi 3 míle (5 km) východně od Chichester v západním Sussexu, na jihu Anglie.

Background navštívil Tangmere v září 2011.

Tangmere Tangmere Tangmere

______________________________________________________________________________________________________

Historie letiště

 

Letiště bylo založeno v roce 1917 jako výcviková základna. V roce 1918 bylo nabídnuto americkému letectvu jako cvičiště a v listopadu 1918, po skončení Světové války byl jeho provoz uzavřen
V roce 1925 se znovu otevřelo pro námořní letectvo (Royal Flying Corps) a v roce 1926 tu operovala 43. Squadrona vybavená dvojplošníky Gloster Gamecocks. Koncem třicátých let dochází k přezbrojování a vybavení letouny Hawker Furies, Gloster Gladiators a Hawker Hurricane, tyto stroje pohání legendární motory zn. Merlin.

V roce 1939 bylo rozhodnuto učinit z letiště strategické místo pro obranu jižního pobřeží před útokem Luftwaffe. 

V rámci tohoto určení byla evakuována většina obyvatel Tangmere a zbořena i většina domů včetně hotelu (celková obnova nastala až v roce 1966).

20. července 1940 zde těžce zraněný americký pilot Billy Fiske ve službách RAF přistál s poškozeným Hawker Hurricanem. Letoun krátce po přistání explodoval a Billy Fiske byl s těžkými zraněními převezen do nemocnice v Chichestru. Po dvou dnech svým zraněním podlehl. Billy Fiske byl ve svých 16ti letech držitelem zlaté olympijské medaile ze Sv. Mořice (1928 – jízda na bobech). Ve svých 29 letech se stal prvním Američanem, který padl ve 2. světové válce, byť ve službách Velké Británie.

V srpnu 1940, když už byla Bitva o Británi v plném proudu, tu rychle probíhala výstavba dalších objektů, objevily se letištní hangáry, řídící věž a další budovy. V té době první letka složena ze Spitfirů Supermarine (602 Squadron RAF) operovala ze satelitního letiště v nedalekém Westhampnettu.

První a nejhorší útok Luftwafe cílený na letiště v Tangmere, přišel 16. srpna 1940. Tehdy stovky střemhlavých bombardérů typu Stuka a stíhaček překročily anglické pobřeží a velká část mířila na Tangmere. Nálety Stuk na tangmerské letiště přinesly rozsáhlé škody na budovách a letadlech, umístěných na stojánce, zahynulo asi 20 lidí, ale letiště zůstalo i nadále v plném provozu.

 Hurricane I L1659 SD-V, 1940 Tangmere Tangmere

Tangmere 1940

Hurricane  I L1659 SD-V50 z 501. Squadrony

Tangmere 1940

Hurricane 601. Squadrony, přezbrojování

Tangmere 1941

Spitfire 616. Squadrony


Během války tu byla i tajná základna pro Special Operations Executive (SOE). Odtud byl řízen transport prostředků i lidí do okupované Francie k posílení hnutí odporu, zpětně sem přistávaly evakuované osoby, byly odtud také vysílány shozy parašutistů do okupované Evropy.

V dalším období, od 18. 3. 1941 byl jmenován velitelem letiště Wind Commander legendární Douglas Bader. V té době zde působila 145., 610. a 616. Squadrona

Douglas Bader s mjr. Alexandrem Hessem, velitelem letky československé 310. Squadrony

Group Captain Sir Douglas Bader Robert Steuart

nositel CBE, DSO&Bar, DFC&Bar, FRAeS, DL
narozen 21. 2. 1910, zemřel 5. 9. 1982
letecké eso: 20 vzdušných vítězství, 4 společné, 6 pravděpodobných, 1 společné pravděpodobné, 11 poškozených


Do RAF vstoupil v r. 1928, ale v r. 1931 při akrobacii havaroval a přišel o obě nohy. Zotavil se, naučil se používat protézy, prošel letovým výcvikem a složil opět zkoušky jako pilot. Velitelství RAF ho přesto v r. 1933 odmítlo jako aktivního pilota a byl převeden do invalidního důchodu. V r. 1939 se však díky nezměrnému úsilí, které vyvinul, vrací do služeb RAF jako pilot. Prvního vítězství dosahuje nad Dunkerque v roce 1940 v rámci bitvy o Francii.

  Douglas Bader with Czech mjr. Alexandr Hess  

Následně získává další úspěchy v Bitvě o Británii a stal se propagátorem tzv. „Bing Wings“- kontroverzní letecké taktiky uplatňované tehdejším Air Vice-Marshalem Trafford Leigh-Mallorym.
9. 8. 1941 byl Bader sestřelen nad Francií, přišel o jednu z protéz a následně byl zajat. O jeho výjimečné pověsti svědčí fakt, že se stal objektem zájmu tehdejšího prominentního leteckého esa Luftwafe generála Adolfa Gallanda. Ten se zasloužil i o to, že bylo Britům umožněno, aby nad St. Olmer na padáku shodili Baderovi novou protézu.
I přes svůj zdravotní handicap se Bader pokoušel několikrát o útěk, Němci dokonce hrozili odebráním protéz, utíkal i z pověstného tábora Stalag Luft III B – Sagan, nakonec byl umístěn do zajateckého tábora na hradě Colditz. Zde byl v dubnu 1945 osvobozen postupujícími americkými jednotkami.
V r. 1946 Bader opouští RAF, v r. 1976 byl povýšen do šlechtického stavu. Po celou dobu se aktivně věnuje létání, přestal až v důsledku špatného zdravotního stavu  v roce 1979. Umírá o tři roky později, 5. 9. 1982.


Životní příběh Douglase Badera je velmi zajímavý, vedle informací na Wikipedii ZDE, uvádíme ještě web s řadou ilustračních fotografií ZDE

Po válce bylo letiště začleněno jako součást velitelství RAF pro vývoj stíhací letecké taktiky. 7. září 1946 zde byl vytvořen světový letecký rychlostní rekord (991 km/h). Kapitán Edward "Teddy" Mortlock Donaldson jej dosáhl v letounu F Meteor Gloster MK4.

7. září 1953, Squadron Leader Neville Frederick Duke (mj. nositel čs. válečného kříže, letecké eso 2. světové války - 27 sestřelů) vytvořil v letounu Hawker Hunter F Mk3 světový rychlostní rekord (1170 km/h). 

Tangmere

Letiště bylo nakonec uzavřeno dne 16. října 1970, symbolicky se s ním loučil Spitfire, který přelétával nad vlajkou RAF, symbolicky spuštěnou na půl žerdi.

  
pohled na letiště v roce 1945 pohled na dnešní pozůstatky letiště

Dnes jsou ještě k vidění 3 velké hangáry, zbytky řídící věže a část pojezdové dráhy. Bývalé letiště je zpustlé, rozjezdové trávy zarostlé nebo již rozpadlé, kde bývaly kdysi pojezdové plochy je dnes pole s kukuřicí. Vše je jen kousek od areálu leteckého muzea Military Aviation Muzeum. To je dnes ústředním lákadlem obce Tangmere a důstojně připomíná slavnou leteckou minulost RAF (viz 3. část tohoto miniseriálu).

Tangmere Tower  Tangmere Airport Tangmere
řídící věž - pozůstatky pohled na letiště od leteckého muzea, 2011 dnešní stav jedné z pojezdových drah, 2011

_______________________________________________________________________________________________________

Tangmere Tangmere Tangmere

příbuzné odkazy na tomto webu:  https://background.webnode.cz/zajimave-materialy/royal-air-force/

_______________________________________________________________________________________________________

uveřejněno 12. března 2012

foto: Internet, Background

hlavní zdroje: Internet, Report Background 2011, Roger Darlington: Noční jestřáb

zpracoval: Ivo Filáček