Ardeny, Bastogne 2009 

12. 12. 2009

Bratři Kováříci byli v prosinci 2009 onou komorní jednotkou, která – stejně jako bří Filáčkové na Dukle v roce 2007 - reprezentovala skupinu Background.

Tentokrát to bylo při pietní vzpomínce v horách Sněžného Eifelu, na belgické straně Arden. Ve městě Bastogne, křižovatce „sedmi cest do pekla“, kde probíhala jubilejní připomínka ardenské bitvy či - jak říkají Američané - Bitvy o výběžek (podrobněji viz mise Ardeny 2005 a následné odkazy). Samotné městečko Bastogne hrálo v rámci bitvy významnou roli - nejen strategickou, ale i morální. Město bylo obklíčeno a vytrvalo ve svém odporu hlavně díky nezdolnému odporu příslušníků 101. výsadkové divize.

Přečtěme si, jak to celé vnímal Jaromír:

Před 65 lety, 16. prosince, byla zahájena operace „Wacht am Rhein“, Spojenci později nazývaná „The Battle of the Bulge“ a u nás známá jako „Bitva v Ardenách“. Tehdy přišel extrémně studený prosinec. Sněžilo a silně mrzlo. V tomto - pro vzdušné operace nevhodném počasí - se snažilo 200 tisíc německých vojáků prorazit na frontě široké 120 kilometrů.

Útočili proti zhruba 69 tisícům amerických vojáků s cílem naplnit jeden z šílených plánů Adolfa Hitlera, vklínit se mezi britské a americké síly, rozvrátit jejich součinnost a obsazením důležitého přístavu Antverpy zvrátit neúprosný výsledek II. světové války.

.......

Co všechno ještě Jaromír k ardenské bitvě dodává a hlavně co oba bratři, Jaromír a Igor, prožívali 12. prosince 2009 přímo v Bastogni se dočteme v jejich malém reportu "Background v Ardenách 2009". Samozřejmě s fotografickou dokumentací a ukázkami propagačního materiálu z prosince 2009.

 

zpracováno:

report Bastogne v Ardenách