Black Hills - Ostrava 2014

Kdo pozorně sleduje naše stránky včetně Knihy návštěv, zaznamenal zcela jistě pozvání, které nám adresovali fandové vojenské historie z Ostravy. Lákavá nabídka k přátelskému posezení s účastníky tzv. Military treků, spanilých jízd za vojenskou historií druhé světové války. Tahle skvělá parta absolvovala už devět takových cest a letos se – ostatně jako každoročně – chystala v závěru roku sejít na své základně, v chatě trampské osady Black Hills v Bobrovníkách u Ostravy.
 
A protože to bylo již poněkolikáté, kdy toto pozvání přišlo zároveň s díkem za inspirace, jež poskytly tyto webové stránky, delegace tří členů Backgroundu se v pátek 7. 11. 2014 vydala na daleký východ na jakousi minimisi Black Hills 2014.

V dešti a mlze se sešlo v Black Hills - mimochodem klasicky úžasné trampské chatě s patřičnou výzdobou, doplněnou ještě o suvenýry či trofeje získané při Military Trecích po západní Evropě - asi 25 lidí, kteří si toho měli opravdu hodně co říci. Když máte podobné zájmy, některé dokonce identické – a totéž platí i o zážitcích, vzpomínkách a pohledu na život  – je radost spolu pobýt.
 
Tohle příjemné setkání mělo ještě didaktický rozměr, výpravu do prostoru, kde se v dubnu 1945 odehrávaly boje v rámci Ostravské operace. Zemřelo tady na samém konci války příliš mnoho lidí, vojáku i civilistů a na to by se rozhodně nemělo zapomínat. 
Naše sobotní zajímavá prohlídka s fundovanými znalci v roli průvodců zahrnovala seznámení s terénem a poté s pěchotními sruby MO-S 19 „Alej“, MO-S 20 „Orel“ a MO-S 24 „Signál“. Srub "Alej", který funguje jako muzeum Areálu čs. opevnění Darkovičky, jsme prolezli velmi podrobně i díky speciálně objednanému průvodci.
 
Následovala návštěva Muzea II. světové války v Hrabyni (expozice věnovaná Čechům v 1. světové válce a také expozice, která mapovala osud československého generála Heliodora Píky) a potom už byl čas vrátit se na základnu, neboť se valem stmívalo a déšť nikterak neztrácel na své intenzitě.
 
Všechno se to pak večer prodiskutovávalo, projednávalo a probíralo dlouho do noci. Byl to bezesporu báječný víkend, v němž se poznání snoubilo s porozuměním, déšť venku s teplem krbu uvnitř, kopec srandy, chlapských fórů a skvělého jídla (obětavě připraveného místním mistrem trampských kotlíků), to vše prokládáno četnými lahvemi skotské "ze sudu č. 69" - VAT69. 
Kapitán Lewis Nixon z Band of Brothers by z nás měl radost...
 
Díky hoši z Black Hills, bylo to velmi příjemné setkání!
 
Důkazem je nejen malá fotogalerie (viz níže), ale i široký soubor fotografií na externím úložišti ZDE.

 


K prohlédnutí i rozsáhlejší soubor fotografií na externím úložišti ZDE.