Normandie 2014 - 70. výročí vylodění

30. 5. -   7. 6. 2014

16. 6. - 25. 6. 2014

Letošní rok je rokem 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii. Background samozřejmě nemohl chybět, i když jsme letos v podstatě absolvovali v jednom měsíci za jedním cílem mise dvě.
 
Důvodem byly rozdílné názory na vyznění a obsah naší přítomnosti na vyloďovacích plážích. Otázkou bylo i ubytování, neboť většina z nás už pod stany prostě spát nechce a vzhledem k věku ani nemůže! A tak, zatímco jedni chtěli být "u toho", tedy být ve víru výročního dění v době oslav a bydlet třeba i dál od invazních pláží i za cenu menšího záběru navštívených míst, druzí preferovali klidnější prostředí už po oslavách Dne D. Prostředí sice ochuzené o nezapomenutelnou atmosféru oslav, ale s pobytem přímo na pláži a s možností opravdu detailně prostudovat historická místa, včetně těch, která Background ještě nenavštívil.
Řešení bylo vlastně jednoduché - jedná část odjela do Normandie již 30. května a vracela se 7. června. Zážitky jsou, fotografie také, leč bohužel nikdo ze čtyř účastníků nepodal bližší písemný report k zaznamenání, jak tato mise probíhala. Stručné hodnocení, která z nich redakce těchto stránek vypáčila, bylo: "OK!". Nicméně časem se pár údajů podařilo metodou opakovaných výslechů získat.
 
Druhá skupina, opět čtyři muži, odjížděla 16. června a vracela se 25. června. Proběhla dokumentace, filmování a zpracovává se písemný report.
 
Podívejte se na přehledy navštívených míst včetně různých odkazů na další související stránky, fotografie či filmové upoutávky: