mise Italská fronta 2016

9. - 15. 9. 2016
 
Letošní mise zaměřená hlavně na téma italské fronty na Piavě a na Soči v období 1. světové války a zároveň i po stopách československých legionářů na této frontě víceméně kopíruje naši předchozí misi z roku 2002. Je to ale už přeci jenom 14 let od naší poslední návštěvy a navíc jsou mezi námi noví účastníci, kteří zde ještě nebyli a samozřejmě přibylo i pár nových míst, která tehdy nebyla navštívena.
 
Tady je přehled našeho itineráře:
 

Fort Belvedere

 • V horách nad Trentem (Tridentem) se dochoval impozantní systém válečných pevností z rakousko-italské fronty  první světové války. Věnec opevnění vznikal právě před sto lety. Pevnost Belvedere-Gschwent je součástí impozantního systému válečných pevností z rakousko-italské fronty  první světové války. Tato pevnost jako jediná unikla poválečnému rabování a obsahuje ve svých útrobách zajímavou expozici.

Ossario Castel Dante 

 • Pietní místo na Roveretem, kde jsou uloženy ostatky 20 000 italských a rakousko-uherských vojáků. Mezi nimi nalezneme jména i 150 československých legionářů.

Arco - Riva del Garda

 • Největší památník na počest popravených československých legionářů na italském území.

Rovereto - Campana Caduti "Zvon padlých" 

 • Ze zbraní bojiště 1. světové války odlitý zvon, který je obklopen nově vybudovaným areálem. Večerních 100 úderů za padlé na nočním Roveretem skýtá úchvatný zážitek.

Montello - Ossario Nervesa della Battaglia

 • 15 km dlouhé návrší Montello  je vlastně celé ohromným památníkem. Není zde totiž jediné místo, které by nebylo zasaženo a poznamenáno boji. Monumentální stavba ossaria ukrývá ostatky pro cca 10 000 padlých a je jedním z mnoha pohřebiště italské fronty. 

Montello - památník Francesca Baraccy

 • Pilot Francesco Baracca  nejlepší italský stíhací pilot první světové války s 34 sestřely. 

Montello - Optaství sv. Eustacha

 • Fotogenické ruiny, ve kterých se i nadále občas slouží mše pro místní obyvatele, byla během první světové války dělostřelectvem téměř srovnána se zemí. 

Monte Grappa 

 • 1 775 metrů vysoká italská hora v oblasti Veneto v masívu Grappa. Od listopadu 1917 významné místo, na němž se uskutečnily těžké boje, které jsou nazvané pod souhrnným názvem Bitva na Piavě. V těžkých bojích zde zahynuly desítky tisíc italských, anglických, francouzských, rakousko-uherských a německých vojáků. Mezi mrtvými byla i řada Čechů, bojujících jak v rakousko-uherské armádě, tak na straně Spojenců jako legionáři.  

San Dona di Piave 

 • Pamětní deska věnovaná legionáři Bedřichu Havlenovi, který zde byl popraven. Jeho rodiče žili a jsou pochováni na Mělníku.

Piava - ústí Cortellazzo

 • Cesta podél legendární řeky k jejímu ústí do Jaderského moře.

Kobarid - Kobarišskij muzej

 • Kobarid (dříve Caporetto) - Slovinsko. Historii rozsáhlých krvavých bojů na sočské frontě připomíná vojenské muzeum. Na sočské frontě bojovaly i tisíce vojáků českých pluků, proto má muzeum i část expozice s českými texty a úvodním filmem v češtině.  

Fort Kluže

 • Jediná zachovalá pevnost z tzv. „Korutanských pevností“ a jednou z mála udržovaných alpských rakousko-uherských pevností vůbec. Z časových důvodů jen míjíme a obdivujeme z auta.

Kehlsteinhaus - Orlí hnízdo

 • Legendární místo Hitlerova sídla v Alpách. Orlí hnízdo se hrdě se tyčí na úzkém skalnatém hřebeni ve výšce 1 834 m n. 

Milín - Slivice

 • Památník posledních výstřelů 2. světové války poblíž Příbrami.

Leštice - památník Vojna

 • Ojedinělý autentický památník, dokládající zrůdnost a nelidskost komunistického režimu.

Fotografie:

zpracováno:
Ve fotogalerii naleznete reprezentativní výběr snímků, celý soubor fotografií z mise Jižní fronta; po jednotlivých dnech pak naleznete veškeré foto na externím úložišti:

mise Jižní fronta - Itálie 2016 - 1. den

mise Jižní fronta - Itálie 2016 - 2. den

mise Jižní fronta - Itálie 2016 - 3. den

mise Jižní fronta - Itálie 2016 - 4. den

mise Jižní fronta - Itálie 2016 - 5. den

mise Jižní fronta - Itálie 2016 - 6. den

mise Jižní fronta - Itálie 2016 - 7. den

zpracováno: