Sokolovo - muzeum a hrob Otakara Jaroše

 Bitva u Sokolova  Čechoslováci padlí u Sokolova Sokolovské bojiště dnes Muzeum a hrob Otakara Jaroše
zpět na úvodní stránku

Muzeum

Музей боевого братства в с. Соколово 

с. Соколово Змиевского р-на, ул. О. Яроша,д.8.

Телефон: +3(05747) 3-09-75, +3(247) 3-09-75
Режим работы: 8:00-15:00 (Суббота - до 14:00), выходной - воскресенье.

Coordinates:   49°42'41"N   36°11'56"E

To jsou oficiální údaje, které se dají získat na internetu.

My jsme ale kontaktováni v únoru 2013 panem Martinem Žourem, který je představitelem neziskové organizace Sokolovo o.p.s. (profil viz facebook) a sídlí v Charkově. Upřesňuje informace o muzeu, zjišťujeme, že momentálně  probíhá rozsáhlá rekonstrukce a informuje nás o připravované rekonstrukci bitvy u Sokolova přímo na místě bojů. Nabízí svůj kontakt také všem návštěvníkům z České republiky, kteří  sokolovské bojiště navštíví.

Martin Žour

+420604239562
+380501860758
martin.zour@gmail.cz
skype:martin.ua

facebook: https://www.facebook.com/Sokolovo.ops?fref=ts

Muzeum své stránky nemá, ale zadáte-li azbukou výše uvedený název muzea, dostanete dosti souvisejících odkazů. Následující informace vycházejí z naší cesty k Sokolovu v září 2012 (viz také Východní mise 2012 a ke stažení Report  z této cesty)

před muzeem

Muzeum v Sokolově nalezne návštěvník snadno, cestou od Charkova či Merefy je na jediné procházející silnici jednak ukazatel a druhak muzeum, které se objeví po pravé starně, nelze přehlédnout (pozice muzea vyznačeny i na satelitních mapách v části této sokolovské série Sokolovské bojiště dnes). Poněkud chátrající budova ve stylu socialistické výstavby akce Z z let šedesátých, rozsáhlé parkoviště, které určitě už dlouho nebylo plné. Na levé starně zdi symbolické znaky někdejšího socialistického Československa a Sovětského svazu, na straně pravé, před schodištěm, dvě obří dvě ruce třímající meč a za nimi na zídce nápis:

СОВМЕСНОЙ БОРЬБЕ СОВЕТСКИХ И ЧЕХОСЛОВАЦКИХ ВОИНОВ В ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЕ ПОСВЯШАЕТСЯ

(něco jako "Zpečetěný společný boj sovětských a československých vojáků ve Velké Vlastenecké válce")

Naproti muzeu je park. Hned zkraje jsou busty ruských obránců Sokolova, Hrdinů Sovětského svazu a hodně omšelá a neudržovaná stěna s rezavějící deskou plnou jmen psaných azbukou. Sovětští vojáci, kteří zde padli. O kus dále pak lze dojít k hrobu Otakara Jaroše (viz níže).

naše vozy před muzeem sokolovské muzeum pohled od muzea jeden ze sovětských hrdinů
Sokolovo muzeum Sokolovo muzeum Sokolovo muzeum

Na dveřích muzea jsou uvedeny vstupní údaje:

sokolovo udajesokolovo udaje Takže u zamčených dveří  zjišťujeme, že dnes má být otevřeno od 9 do 14 hodin (i když teď, v 9:40 je zavřeno) a že Oleksanr Ivanovič Kuc je k dosažení na telefonu. Všechno vyřeší paní, která přijela na kole a která tu pracuje, jak praví  „v klube“, ta milému panu řediteli zavolá a on je za pár minut tady. 

Přiřítil se v Ladě, kde má za čelním okénkem českou, slovenskou a ukrajinskou vlaječku.

pan ředitel Kuc

Oleksandr Ivanovič Kuc je menší sympatický pán a má očividně radost, že tu jsou Češi. Po úvodních formalitách a představení jsme uvedeni do jeho pracovny. 

Pohostil nás kávou, čajem, nakrájenými jablky a samozřejmě trochou vodky. Poskytl nám dlouhou a hodnotnou přednášku o Sokolovu, o dobách předválečných, válečných i poválečných. Hovoří o historii muzea, vývoji expozice i o současných vizích jejího přebudování. Zmiňuje míru návštěvnosti před a po sametové revoluci, nekompromisně hovoří o ruském vlivu, který evidentně nesnáší, ale i on se sklání před všemi oběťmi, které byly nutné, aby nepřítel, který prošel krvavou cestou přes Ukrajinu na východ, byl neméně krvavou cestou toutéž těžce zkoušenou Ukrajinou vyhnán zpátky na západ. K těmto obětem patří i naši vojáci 1. československého praporu, později brigády a sboru.
V jeho řeči a myšlenkách je patrná snaha o poznání faktů nezkreslených ideologií, touha po svobodné Ukrajině s demokratickou vládou a nechuť k velmocenské politice Ruska. Rád by si zpřesnil informace o historii československé účasti ve 2. světové válce a je vděčný za jakoukoli pomoc, aby znalosti a výsledky mohl přenést do svého muzea, jež má být v dohledné době rekonstruováno. Potěšilo nás, že jednoznačně odsuzuje i okupaci z 21. 8. 1968.
Zmiňuje zajímavé návštěvy z celého světa, dokonce i z Nového Zélandu. Před deseti lety tu byla česká delegace a s ní gen. Alexander Beer, místopředseda ČsOL, který byl v bitvě u Sokolova velitelem minometného roje a utrpěl zde první zranění. Spolu s ním přijela i tehdejší náměstkyně ministryně obrany Ing. Jaroslava Přibylová. Samozřejmě tady byl gen. Ludvík Svoboda v roce 1961, byl tu generál Lomský, návštěvy z celé ČSR i ČSSR. A v době fotbalového mistrovství v Charkově (2012) tu byli i Němci.

uvítání pan ředitel Kuc polní láhev Antonína Sochora
Sokolovo muzeum Kuc Sokolovo muzeum Kuc  Sokolovo muzeum Kuc 

Popíše nám i  potíže v dohadování s muzeem v Charkově, které je větší a jaksi nadřazené, a tak si dělá nárok rozhodovat. Charkovská delegace míří do Prahy, tam se domlouvá výstavba rekonstruovaného muzea a zřejmě i nějaký finanční nebo odborný podíl české strany na tomto projektu.

Ukazuje nám dopis z Loun, rodiště Otakara Jaroše, ukazuje výstřižky z českého tisku, ze skříně ve své pracovně vyndá a ukazuje vzácnost - polní láhev Antonína Sochora. A z té nám dolévá do stakanů po 100 gramech výborné vodky, no řekněte sami – dá se takový pohárek odmítnout?

náš dar

Samozřejmě i my máme připraveny drobné dárky za město Mělník, kde Otakar Jaroš vyrůstal a pan ředitel Kuc souvislosti města Mělníka a Otakara Jaroše zná, což nás těší. Hlavně ale předáváme naše autorské dílo - dvojjazyčnou informační textovou a obrazovou tabuli přibližující zájemcům vztah Otakara Jaroše k Mělníku. 

 Sokolovo muzeum exponat Sokolovo muzeum exponat

Pan ředitel  ji pozorně prohlédl a s uznáním prohlási, že toto je hotový exponát, který prý určitě využije. 

expozice

Exkurze v samotném muzeu je zajímavá. V úvodu projdeme takovou zkratkou československých dějin, od legionářů, první republiku přes Mnichov a 15. březen až do Buzuluku a Sokolova. Řada fotografií je nám sice známá – generál Svoboda v bílém kožíšku, Jaroš cosi čte vojákům před bojem, sokolovský kostelík, portréty Sochora, Jaroše, Tesaříka, předávání zástavy čs. praporu v Buzuluku… ale najdou se i méně známé fotografie, některé možná dokonce z fotoaparátu Otakara Jaroše. Jsou tu vystaveny zbraně a uniformy československých i sovětských vojáků, jejich dopisy z fronty, je tu kopie zástavy 1. československého praporu (originál nechce vydat charkovské muzeum). A samozřejmě celá řada různých darů, ozdobených talířů, propagačních brožur ze všech koutů Československa, tehdy socialistického, tak, jak je sem navozily různé delegace.

Zdokumentujeme tabuli s abecedním seznamem Čechoslováků padlých u Sokolova (viz ZDE) a jak jsme později zjistili, i jinde na Ukrajině. Tyto údaje jsme během příprav na tuto akci marně hledali v literatuře i na internetu. Ptali jsme se také pana Kuce, kolik měla obec Sokolovo obyvatel před válkou a kolik po ní, kdy se začala osídlovat a jakým tempem to šlo. Prý neví, nezná žádná čísla, není to podchycené, ale zmínil jiný fakt: stalinský hladomor zredukoval během dvou let počet obyvatel žijících v Sokolově z původních 3000 na pouhých 300.

z expozice z expozice z expozice
Sokolovo muzeum Sokolovo muzeum Sokolovo muzeum

dioráma

Hlavním exponátem muzea je určitě panoráma znázorňující boj u Sokolova 7. března 1943. Malba o rozměrech cca 2x8m není z výtvarného hlediska nijak mimořádná, ale zato je i přes jistou stylizaci poměrně popisná. Poskytuje reálný pohled na terén a tehdejší zástavbu obce. Scéna znázorňuje boj na linii předsazené obrany na jihozápadním svahu. V čele obránců je tu vymalován Otakar Jaroš, po boku je mu Antonín Sochor, další Hrdina Sovětského svazu (Sochor ve skutečnosti v tu dobu byl na jiném místě), naši vojáci mají britské přilby a jsou promíchaní se sovětskými vojáky; všichni likvidují útočící německé vojáky a tanky. V pozadí hoří domy Sokolova i kostelík, o který Jaroš opřel svoji obrannou pozici. Dým stoupá i jihovýchodně, nad nedalekým Zmijivem. K dokreslení atmosféry tu pouští videoprojekci Vavrova filmu Sokolovo, scény obrany a smrti Otakary Jaroše v podání Martina Štěpánka. Pro nás silně zideologizovaný Vávrův opus, tady to tak nevnímají....(Martin Štěpánek měl v roce 2007 na Mělníku projev při ukládání zborovské prsti, kterou jsme tehdy přivezli v rámci Zborovské mise, jen kousek od Jarošovy sochy....)

dioráma - Jaroš vede útok dioráma - celkový pohled dioráma - detail
Sokolovo muzeum diorama Sokolovo muzeum diorama
Sokolovo muzeum diorama

dopis 

Na závěr nám pan Kuc napsal svůj vzkaz a pozdrav občanům Mělníka, který jsme slíbili publikovat a tady je:

Sokolovo muzeum Kuc

8. září 1912 přivítalo Sokolovské muzeum bojového bratrství s velkým potěšením zástupce občanů města Mělníka v místě, kde zahynuly desítky československých vojáků v čele s hrdinou Sovětského svazu Otakarem Jarošem. Předali nám myšlenky a svědectví doplňující údaje o Hrdinovi, které se stanou obohacením nové expozice muzea po 70 letech bojů.
Jsme vděčni za věnované exponáty a dary. Přejeme všechno nejlepší obyvatelům města Mělníka, v němž žil O. Jaroš, obránce vesnice Sokolovo, jenž zahynul v boji proti útočícímu nepříteli.
Ředitel muzea - Oleksandr Kuc.                               8. 9. 2012

 

hrob kpt. Otakara Jaroše

Přímo proti muzeu se rozkládá park a po několika krocích dojdeme k místu, kde ve stínu korun smrků sporadicky promíchaných s břízou a bukem je na malém obdélníkovitém prostranství ústřední trojboký pylon z leštěné žuly, s ukrajinským a českým nápisem:

„Uplynou staletí, ale v paměti vděčných pokolení navždy zůstanou hrdinské činy sovětských a československých vojáků, kteří zahynuli v boji proti fašismu.“

V popředí vlevo leží pamětní deska připomínající boj a hrdinskou smrt vojáků Rudé armády, mezi nimiž je zmíněn hrdina Sovětského svazu Grigorij S. Posochov. Souměrně k této desce je vpravo druhá, stejně velká, s ukrajinským nápisem:

Zde jsou pochováni hrdina Sovětského svazu nadporučík Otakar Jaroš a 120 vojáků ozbrojených sil Československa, kteří jako první zahájili boj pod obcí Sokolovo v březnu roku 1943 a spolu s jednotkami Rudé armády usiloval o zničení německo - fašistických okupantů.

Věčná sláva hrdinům!

Kolem obou desek je bujný porost plevelů a mezi ním se prodírají ven květy. Na vrchní ploše s nápisy leží schnoucí květiny ve zplihlém celofánu a vyhřívají se tu desítky, ne-li stovky ploštic druhu Ruměnice pospolná.

pylon, po stranách dva hroby hrob Otakara Jaroše porada
Sokolovo - hrob Otakara Jaroše Sokolovo - hrob Otakara Jaroše Sokolovo - hrob Otakara Jaroše 

naše úprava

Vyplejeme okolí obou hrobů - sovětského i našeho - , očístíme desku a ošetříme ji speciálním přípravkem, který by ji měl chránit před povětrnostními vlivy. Zasázíme nové květiny, vyleštíme a ošetříme povrch náhrobku ochranným nástřikem, dokončíme poslední úpravy místa a umístíme české, resp. československé vlaječky.

úprava Jarošova hrobu úprava Jarošova hrobu hrob Otakara Jaroše a 120 dalších československých vojáků
Sokolovo - hrob Otakara Jaroše Sokolovo - hrob Otakara Jaroše
Sokolovo - hrob Otakara Jaroše

Toto je významné místo naší historie, místo, které byť tak dlouho politicky zneužívané, je dnes z historického odstupu čitelné a jasné.

Snad jsme tu zanechali dobrý dojem a dobrou stopu.

____________________________________________________________

zpracoval Ivo Filáček              6 . prosince 2012

zpět na úvodní stránku
 Bitva u Sokolova  Čechoslováci padlí u Sokolova Sokolovské bojiště dnes Muzeum a hrob Otakara Jaroše