Německé "zázračné" zbraně

„Zázračné zbraně 3. říše“, zejména letounová střela V1 i raketa V2 jsou obecně známé. O projektu dalekonosného děla (zbrani V3) se také objevilo poměrně dost článků. V tomto ohledu tato rubrika nepřináší nic nového ani objevného. Jde pouze o jakési technické minimum, kdy ke každé z uvedených zbraní je uveden jeden list s grafikou a základními heslovitými údaji.

Znalcům to bude jistě málo, ale ti jistě již dávno prostudovali zdroje, mezi nimiž jmenujme za všechny publikaci

Zázračné zbraně V1, V2 a V3 (německé tajné zbraně z období 2. světové války), autor Z. Hák, vydal v r. 2000 FORTprint.

a také zcela nově náš seriál (uveřejněn únor - březen 2014) o tajných zbraních fašistického Německa, vycházející z naší mise po Německu 2013, včetně prohlídky Peenemünde, který naleznete na

https://background.webnode.cz/zajimave-materialy/historie-tajnych-zbrani-fasistickeho-nemecka/

Další údaje o poválečných zkouškách tajných zbraní a operaci Blackfire zveřejňuejme na 

https://background.webnode.cz/operace-backfire/

Mimo to lze najít spoustu textových i obrazových údajů na stránkách:

a samozřejmě na tradičně kvalitním linku

Přesto je možné, že tento skromný materiál, který vznikl syntézou informací dostupných v roce 2000, může být užitečný (například pro zájemce o návštěvu evropských muzeí, kde jsou originály či repliky těchto zbraní vystavovány).


Německé "zázračné" zbraně                  zpracoval, kresby: Dalibor Filáček

 

kliknutím na obrázek se příslušná karta zvětší 

Letounová střela V1 Raketa V2
V1 - německá zázračná zbraň  
"Vysokotlaká pumpa" V3  


materiály je možno také stáhnout

ve formátu *.pdf:


Závěrem ještě dvě poznámky:

  1. Technická data z různých zdrojů se někdy nepatrně, někdy významně liší (např. rozpětí V1 je uváděno v intervalu 4,87 – 5,37 m). V popisu jednotlivých vyobrazení byla proto snaha držet se střední hodnoty. Pro základní technickou informaci by to mělo být dostatečné.
  2. Náplní tohoto materiálu je pouze technický pohled na problém. Nepostihuje vývoj, historické souvislosti a především souvislosti morální. Pokud má někdo tendence k nekritickému obdivu bezesporu vysoké úrovně raketového vývoje a produkce hitlerovského Německa, měl by si uvědomit, že realizace tohoto programu stála hrůzné oběti. Uvádí se, že při výrobě střely V2 zahynulo více otrockých dělníků - vězňů z koncentračních táborů, než bylo obětí v cílových oblastech.

Tento fakt je třeba mít na paměti.