Remagen - most do Německa

Remagen 1945 Remagen PWTEs Renagen dnes

______________________________________________________________________________________

Background se v roce 2008 při návratu z Holandska a Hürtgenského lesa zastavuje ve městě Remagen a navštěvuje pozůstatky kdysi strategicky významného mostu.

Mostu u Remagenu.

Úloha mostu ve spojenecké kampani na jaře 1945 a veškeré klíčové události jsou odborné a doufáme, že i laické veřejnosti poměrně dobře známy. Internet i literatura se jen hemží odkazy s podrobnými informacemi, stále populární je i americký válečný film z roku 1968. Nejenže je z dnešního pohledu velmi dobře natočen a zaslouží si uznání za vyvážený pohled na obě strany konfliktu, ale pro nás je zajímavý i tím, že exteriéry byly natáčeny převážně v Davli u Prahy (a také ve staré části Mostu, který byl určen k demolici) a celé filmování u nás bylo přerušeno a ukončeno srpnovou invazí. Dokonce fotografie z natáčení, kde figurovali vojáci v amerických přilbách a Jiří Suchý sedí na jeepu, který má na kapotě bílou hvězdu, posloužily soudruhům v NDR, aby svým pracujícím přesvědčivě dokumentovali, kterak že v ČSSR řádí kontrarevoluce! (sic!)

bridge Remagen

bridge Remagen

Most u Remagenu byl postaven za I. světové války v letech 1916 až 1918. Císař Vilém II. pojmenoval most osobně 1. května 1918 jménem generála Ludendorffa na Ludendorff-brücke.

Projektantem mostu byl mannheimský architekt Karl Wiener. Most měřil 325 m, světlost nad normální hladinou měl 14,8 m a nejvyšší bod mostního oblouku byl 29,25 m nad hladinou. Mostem vedla dvoukolejná trať a dva pěší chodníky. Na každé straně mostu byly postaveny dvě pevnostní věže. Věže měly střílny a byly vybaveny příbytky pro posádku a sklady pro zásoby.

V mírové době po I. světové válce byl most využíván velmi málo, většinou ho používali místní jako zkratku na druhou stranu Rýna. V rámci vojenských strategických plánů byla připravena možnost rychlého zničení v krizové situaci. 600 kg položených trhavin mělo most okamžitě zničit.

V průběhu II. světové války  byly trhaviny odvezeny. Po invazi Spojenců v Normandii v r. 1944 byly opět dopraveny zpět, ale namontovány měly být až v případě, že by se nepřítel přiblížil na méně než 8 km. To proto, aby nemohlo dojít k nechtěnému výbuchu při bombardování. Most byl bombardován Spojenci v říjnu a prosinci 1944 a v lednu 1945.

V našem miniseriálu se pokusíme vedle známých faktů přinést i některé nové informace, hlavně pak naše vlastní zkušenosti s návštěvou tohoto místa a doporučení pro případné zájemce a návštěvníky Ludendorffova mostu v Remagenu.

______________________________________________________________________________________

Remagen 1945 Remagen PWTEs Renagen dnes

______________________________________________________________________________________

zdroje uvedeny v poslední části seriálu

zpracoval: Ivo a Dalibor Filáček