Gibraltar - vojenská minulost

Částem našeho uskupení  Background - bratři Kovaříkové a následně i bratři Filáčkové - se podařilo dosáhnout v rámci svých soukromých cest i britské výspy Pyrenejského poloostrova - Gibraltaru.

Gibraltar je plný připomínek námořní tradice i válečné minulosti britské koruny a v rámci povoleného volna (ano, i hoši z Backgroundu musí respektovat pokyny delegáta) jsme věděli, že nemůžeme obsáhnout vše, co by nás zajímalo.

Bratři Filáčkové vedle běžných turistických atrakcí - přístav, opice, Herkulovy sloupy - právě v době onoho povoleného volna opustili lákavé ulice plné levné whisky a vydali se navštívit válečné hroby britských vojáků na North Front Cemetery. 

Cestou z centra Gibraltaru je na kruhovém objezdu první připomínka válečné minulosti 

Gibraltar Memorial

 commonwealt Memorial

Památník nezvěstných britského Společenství Gibraltar (Commonwealth Memorial to the Missing Gibraltar).

Připomíná jména 91 letců a vojáků, kteří zemřeli během 2. světové války v letech 1939-45 a byli pohřbeni do moře. K nim bylo přidáno ještě sedm jmen vojáků z Velké války, ztracených, když byl  S.S. "Woodfield" (parník) 3. 11. 1915 zajat a potopen  ponorkou cca 40 mil vjv od Ceuty. Původní památník, který stál na  hřbitově North Front Cemetery, byl zbořen.

Gibraltar North Front Cemetery

O hřbitově se zmiňujeme blíže ZDE, podívejte se ještě na 3 detaily britských náhrobků a k dispozici je tu plánek hřbitova. Je dobré ho využít, hřbitov je rozhlelý a my jsme zpočátku jen bezradně tápali. První hrobník neuměl anglicky, či spíše nepochopil, co vlastně hledáme. Až ten druhý, s nápisem ANES na blůze, porozuměl a ochotně nás odovedl až k severovýchodní části zdi, oddělující hřitov od areálu letiště (zveřejňujeme jeho fotografii pro eventuální návštěvníky, aby věděli na koho se mohou s důvěrou obrátit!).

Tady je největší koncentrace britských válečných náhrobků, respektive hrobů příslušníků britských ozbrojených sil. 

Info s mapou najdete na

https://www.ww2museums.com/article/4279/Commonwealth-War-Graves-Gibraltar.htm

 
Gibraltar North Front Cemetery Gibraltar North Front Cemetery Gibraltar North Front Cemetery

plánek hřbitova:

Gibraltar North Front Cemetery plan

Sikorski Memorial

Bohužel jsme v tu dobu nevěděli, že cca 10 minut od hřbitovní brány východním směrem je instalován památník maršála Wladyslawa Sikorského.

Wladyslaw Sikorsky, nejvyšší vojenský představitel a premiér polského exilu za druhé světové války, se na Gibraltaru zastavil při přeletu z Káhiry, kde byl na inspekční cestě, dne 3. července 1943. V noci 4. července nastoupil spolu s dalšími sedmnácti lidmi (včetně šesti členů posádky) do čtyřmotorového britského letounu Liberator AL523 a chtěli pokračovat do Londýna. Pouhých 16 vteřin po startu - ve 23:47 - se letoun zřítil rychlostí 260km za hodinu do moře. Kromě pilota nikdo nepřežil, těla pěti obětí se nikdy nepodařilo objevit. Byla mezi nimi i generálova dcera Žofie Lesniowska.

Český pilot Eduard Prchal měl neuvěřitelné štěstí. Při nárazu letounu o vodní hladinu vyletěl přes sklo kabiny ven a díky plovací vestě přežil.

Do dnešního dne se stále objevují nejrůznější konspirační teorie, kdo že to měl zájem na odstranění polského představitele a jak by mohl být celý atentát proveden. Své si užil i český pilot Eduard Prchal.

Nezapomeňte tedy po návštěvě hřbitova na těch pár kroků k východnímu břehu, generál Sikorsky si naši úctu určitě zaslouží.

Závěrem zajímavost - vrtule na památníku je údajně z onoho osudového Liberatoru.

(údaje použity z revue Přísně tajné!, č.4/2010)

Sikorsky Memorial  Wladyslaw Sikorsky

American War Memorial

Tento pomník byl postaven v roce 1933 a má připomínat úspěchy a vzájemnou spolupráci mezi Royal Navy a námořnictva Spojených států během první světové války.

American War Memorial American War Memorial American War Memorial

Gibraltar Defence Force Soldier Statue

Tato socha je symbolem toho, proč se britský Gibraltar vždy úspěšně ubránil všem útokům.

Britský houževnatý voják - Tommy - v typické letní uniformě a v typickém strážním postoji, kdy ostražitě obzírá mořský horizont z gibraltarské skály.

Tento památník je věnován všem, kteří sloužili v Gibraltaru, ať už v dobrovolnickém sboru, ozbrojených silách všech složek anebo přímo v Royal Gibraltar Regiment.

Na fotografii vidíme pod hrdým vojínem neméně hrdé bry Filáčkovic, též v typických postojích.

Gibraltar Defence Force Sodier Statue

 

Great Siege Tunnels

V roce 1782 probíhalo tzv. Velké obléhání Gibraltaru (Great Siege) a tehdy se začaly ve skále hloubit tunely. Sloužily pro umístění děl i pro úkryt. Hloubení tunelů pak stále pokračovalo, vlastně až do druhé světové války, kdy délka tehdy vybudovaných skalních tras a cest měřila okolo 40km!


World War II Tunnels

Od roku 2005 jsou části tunelů zpřístupněny veřejnosti, je zde muzeum i prohlídkové trasy, řada artefaktů a exponátů od 18. století až po druhou světovou válku. Je to určitě zajímavé pokoukání a my jsme díky časovému presu bohužel z celého komplexu neviděli nic.

Jen od hřbitovní brány Gibraltar Nort Front Cemetry jsme si vyfotili okna těchto tunelů, dle mapky by to měla být právě ta z druhé světové války.

Detail oken uvidíte po kliknutí na fotografii.

O velkém obléhání vedle Wikipedie i slovenský odkaz viz dole


Gibraltar nabízí ještě celou řadu dalších památek vojenského charakteru, mj.:

100 tunové dělo, O´Harova baterie, Britský (Gibraltarský) válečný památník, děla ukořistěná v Krymské válce, Trafalgarský hřbitov....

Je to nesmírně zajímavé místo s bohatou historií, příjemnými lidmi a levnou, ale skutečně velmi levnou whisky!

Gibraltar stojí za návštěvu!

_____________________________________________________________________________________________

Z mnoha odkazů zveřejňujeme dobře zpracovaný web slovenského příznivce tohoto britského kousku země, českému čtenáři slovenština nevadí a najde tu spoustu zasvěcených informací.

https://www.gibraltar.wz.cz/index.php.

Fotografie: Dalibor Filáček, Ivo Filáček, Hana Filáčková, a něco velmi málo Internet