Tangmere - letiště Royal Air Force

Tangmere je asi 3 míle (5 km) východně od Chichester v západním Sussexu, na jihu Anglie.

Background navštívil Tangmere v září 2011.

Tangmere Tangmere Tangmere

______________________________________________________________________________________________________

Tangmere military aviation muzeum Military Aviation Museum

Vojenské letecké muzeum v Tangmere bylo založeno skupinou nadšených veteránů v roce 1982 poblíž bývalého letiště RAF. Muzeum je komplex zdánlivě jednoduchých budov, které připomínají trochu stavební buňky, trochu letecké hangáry.

Při vstupu procházíme venkovní expozicí vystavených letounů, mineme také nainstalovanou síť, ve které vidíme mořskou vodou poničené zbytky vrtule a leteckého motoru.

Než vejdeme k pokladně muzea, můžeme zajít do pamětní zahrady, která je věnována všem bojujícícm a padlým všech národů, kteří v letech 1939 -1945 bojovali za svobodu na celém světě

 

Tangmere military aviation muzeum

Tangmere military aviation muzeum

 Jaké letouny nás vítají ve venkovní epozici? Vyberme do galerie tyto krasavce:

McDonnell Douglas Phantom Tangmere De Havilland Sea Vixen FAW 2 Tangmere Gloster Meteor F8 Tangmere
McDonnell Douglas Phantom FGR2 (F-4M ) XV408  De Havilland Sea Vixen FAW2 Gloster Meteor F8

Samotné muzeum má čtyři hlavní sály:

Tangmere Hall, Middle Hall, Battle of Británii Hall, Merston Hall  a jeden nový sál Meryl Hansed Hall.

  • Tangmere Hall

Najdete zde exponáty, které dokládají historii Tangmere od roku 1917 do roku 1970. Vystaveny jsou artefakty z doby Royal Flying Corps – předchůdce RAF, zaujme i malá umělecká galerie, která obsahuje řadu vynikajících originálních obrazů s aviatickou tématikou. Historii letiště dokládá i soubor medailí a uniforem, které byly používány příslušníky RAF v průběhu aktivní činnosti letiště.

Je tu rozsáhlá výstava věnovaná vybavení a činnosti zvláštních agentů SOE a letounů typu Lysander, které tyto agenty dopravovaly do okupované Evropy právě z Tangmere.
Nalezneme tu i spoustu materiálů, které vzdávají poctu ženám z Women's Auxiliary Air Force (WAAF) a z pomocné letecké dopravy (ATA), které byly nedílnou částí bojující letecké Británie v době druhé světové války.

  • Middle Hall

Předvád se tu poměrně unikátní model přehrady Möhne. Byla to jedna z přehrad v Německu, které v roce 1943 napadla 617. Squadrona se speciálně upravenými Lancastery a hlavně speciálně vyvinutými „skákajícími“ bombami (Bouncing Bomb), které dokázaly "doskákat" po hladině až k hrázi a pohybující se model mechanismu, který byl použit k roztočení bomby před pádem. Celá tato akce pod názvem operace Chastise měla za cíl zničit přehrady Möhne, Sorpe a Eder v německém Porúří. Velmi zajímavě a i dnes aktuální filmovou řečí o tom vypráví britský film Dam Busters z roku 1955. (Wikipedie hlásí, že je snad připravován remake v produkci Petera Jacksona, tvůrce slavné trilogie Pán prstenů...?). Lze se podívat na https://www.dambusters.org.uk/index.html, web věnovaný 617. Squadroně, tzv. Rozbíječům přehrad - "Dam Busters" a pod tímto hlesem Google nalezne další zajímavé odkazy. 

Mimo to je i zde sbírka drobných exponátů vztahujích se k výzbroji a výstroji příslušníků RAF, můžete si prohlédnout modely letadel, bojujících v Africe a celou řadu dalších památek, včetně různých deníků válečných pilotů a jejich citací. Tady je ovšem angličitna nezbytná

  • Battle of Britain Hall

Středem expozice jsou ohořelé a zdeformované pozůstatky Hurricanu sgt. Dennise Nobleho a veškeré dokumenatce, která se dotýká jeho příběhu. Tento teprve 20ti letý pilot, nastoupil na letiště v Tangmere 3. srpna, pouhé 3 týdny poté, co dokončil letecký výcvik. 16. srpna se zúčastnil obrany proti mohutnému německému náletu (viz historie Tangmere). 30. srpna byl bohužel po střetnutí s Messerschmittem 109 nad Brightonem sestřelen. Jeho letoun dopadl po střemhlavém pádu u města Hove a zarylo se do místní silnice. V té době byla část ostatků nešťastného pilota pohřbena, vrak letadla zůstal v kráteru a byl zasypán, neboť bylo třeba rychle opravit silnici. V devadesátých letech minulého století byl v rámci tzv. „letecké archeologie“ letoun i zbylé ostatky pilota vyzvednuty ze země a řádně pohřbeny a poničený trup letounu je dnes v muzeu v Tangmere

Můžeme zde ještě vidět motory Merlin, Junkers Jumo a Gryfa, původní světlometná zařízení a exponáty týkající se fotografického průzkumu - kamery, fotoaparáty včetně důmyslných zařízení, které sloužilo k interpretaci získaného fotmateriálu.

Řada dokumentů popisuje klíčové letecké souboje nad jižní Anglii v roce 1940 a podrobněji je zde zaznamenám průběh  bojové akce  FLT Lt Jamese Nicolsona, za který získal Victoria Cross (Viktoriin kříž, nejvyšší britské vyznamenání)

Dojemné jsou i ukázky básní, napsané britskými letci během válečného konfliktu.

  • Merston Hall

Dominují dva letouny, které drží světové rekordy:

F Meteor Gloster MK4  Hawker Hunter F Mk3 
F Meteor Gloster MK4 Tangmere Hawker Hunter F MK3 Tangmere

Stojí tu britská verze tryskové stíhačky Supermarine Swift.
V plné velikosti jsou zde vystaveny dvě repliky Spitfire a jedna replika Hurricane MkI s kódovým označením JX. Toto označení patřilo 1. peruti, ve které působil Karel „Kut“ Kuttelwascher, který zde má svůj informační panel pod ústředním nadpisem The Night Reaper (viz Tangmere - čs účast).

Supermarine Swift Tangmere Karel Kuttelwascher Tangmere  Hurricane MkI Tangmere
Supermarine Swift Karel Kuttelwascher Hurricane MkI - JX

A také tu můžeme vidět řez proudovými motory, výstavu leteckých vrtulí, několik katapultovacích zařízení a mnoho dalších unikátních exponátů.

  • Meryl Hansed Hall

V nejnovějším sále je umístěn Hunter Mk 5 a Electric Lightning F53.

Pod letounem Hawker Hunter F5 je postaven kompaktní box se čtyřmi kanony Aden 30 mm. Výměna samotného boxu od přistání do vzletu trvala 6 minut, a zde vyvedené žlutočerné pruhy byly používány v suezské krizi.

Hawker Hunter F5 Tangmere Aden 30mm Tangmere Electric Lightning F53 Tangmere
Hunter Mk 5 box Aden 30mm Electric Ligthihg F53

Připomeňme ještě, že jsou zde k dispozici jsou dva červené simulátory. Každý z nich umožňuje návštěvníkům "létat" celou škálou různých typů letadel, spojených s Tangmere včetně de Havilland Chipmunk, Spitfire, dále pak letounem Lysander, který používala 161 peruť pro lety s výsadky agentů SOE do okupované Francie. Usedneme i do vysokorychlostního Hunteru, Gloster Meteoru, Hawker Hurricane a dokonce se nabízí možnost pokusit se Hunterem o let pod Tower Bridge v Londýně Lze si zde také usednout do kokpitu Hawker Hunter F Mk 4 a zažít si tak prostředí, v jakém se ocitá skutečný stíhací pilot.

Poslední lahůdkou je simulátor napodobující stíhací kokpit z druhé světové války.

Simulátor používá  program, který umožňuje pilotovi prožít boj s letouny Luftwafe a sestřelit si nějakého toho „Boše“ tak, jak to na obrázku vpravo se zaujetím činí jeden z mladých příslušníků Backgroundu.

A v závěru je ještě nutno zmínit, že velký informační panel je věnován i čs. desantu Anthropoid a jeho historické misi v Protektorátu v roce 1942.

Odkaz na webové stránky muzea https://www.tangmere-museum.org.uk/

______________________________________________________________________________________________________

Tangmere Tangmere Tangmere

příbuzné odkazy na tomto webu:  https://background.webnode.cz/zajimave-materialy/royal-air-force/

______________________________________________________________________________________________________

uveřejněno 10. dubna 2012

foto: Internet, Background

zdroje: Internet, Report Background 2011, materiály muzea v Tangmere, Roger Darlington: Noční jestřáb

zpracoval: Ivo Filáček